drukuj drukuj

Wykład “Funkcja i choroby nerek w jesieni życia”

7 kwietnia br. o godz.12:oo  –  przybyli mieszkańcy powiatu wschowskiego mieli okazję wysłuchać wykładu specjalisty nefrologii Adriana Jędrzejewskiego ,, Funkcja i choroby nerek w jesieni życia ,,. W spotkaniu uczestniczyć mogli wszyscy, bez względu na płeć  i wiek. Spotkanie przy kilkudziesięcioosobowej  widowni odbyło się w Sali Audiowizualnej I Zespołu Szkół we Wschowie przy ulicy T.Kościuszki.

Przewlekła choroba nerek (PCHN) występuje znacznie częściej uniżeli  dotąd powszechnie sądzono i dotyczy 10-13% społeczeństwa polskiego tj.ponad 4 mln obywateli , stwierdził  wykładowca. Jest to zatem istotny problem z punktu widzenia epidemiologicznego oraz zagrożenia rozwojem schyłkowej niewydolności nerek. Wskazał przy tym, że jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest ogólnie obserwowane znaczące wydłużenie życia oraz współistniejący rozwój  takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Wszystko to prowadzi do konieczności rozwijania leczenia nerkozastępczego – dodał prowadzący wykład. Spotkanie które łącznie trwało ok.1,5 godz. zgodnie  ocenili jego uczestnicy bezpośrednio po jego zakończeniu  jako bardzo ciekawe , zarówno w formie jaki i w treści.

Wicestarosta  Wschowski Zbigniew Semeniuk bezpośrednio po wykładzie  podziękował wszystkim za przybycie i stwierdził, że  samorząd obok realizowanych inwestycji materialnych winien również bezpośrednio inwestować w ludzi ,choćby poprzez takie działania.

Kolejnym etapem wspólnie realizowanego zadania przez Starostwo Wschowskie ze szpitalem we Wschowie będzie ,, Sobota dla nerek,, która odbędzie się 26 kwietnia w poradni nefrologicznej Nowego Szpitala we Wschowie w godz. 8,00 – 18,00.

Wszyscy którzy przyjdą tego dnia do poradni będą mogli skorzystać z porady lekarza nefrologa. Pacjentom z grupy ryzyka zostaną wykonane bezpłatnie badania laboratoryjne.