drukuj drukuj

W „Krainie Tęczy” wolontariat zawsze jest super!

Jedenastego października,  już po raz szósty, gościliśmy wolontariuszy  z Banku Gospodarstwa Krajowego w Zielonej Górze. Kolejny raz połączyliśmy siły i zrealizowaliśmy projekt w ramach XI edycji programu „Wolontariat jest super”.

Inspiracją do jego powstania stała się silnie zakorzeniona w ludzkiej naturze potrzeba „gniazdowania’. W przypadku dziecka oznacza to pragnienie bycia wtulonym w ramiona matki, ojca, innych bliskich osób lub po prostu możliwość przebywania w ciepłym, zacisznym, wygodnym, dającym poczucie bezpieczeństwa gniazdku. Małe dzieci w sposób instynktowny wtulają się w miękkie poduchy, domki zbudowane z krzeseł i koców, duże kartonowe pudła. Przytulne kryjówki pozwalają im odciąć się od nadmiernej stymulacji  kolorami, obrazami, kształtami. Dzięki stłumionym dźwiękom wyciszają się i mają szansę skupić się na tym, co „w środku”.  Jeśli towarzyszy im inne dziecko lub opiekun to oddzieleni od reszty świata zacieśniają więź, otwierają się na świat wyobraźni.

„Z ciepłych gniazd w otwarty świat”, bo tak brzmi tytuł projektu, uczynił piątkowe przedpołudnie czasem wypełnionym przytulną atmosferą. Baraszkowanie, na którego kanwie powstała metoda Weroniki Sherborne, wcielanie się w role podczas opowieści ruchowych, taniec w kręgu, w parach,  relaksacja oraz spontaniczne zabawy w domkach z kartonu i namiotach  sprawiały przyjemność nie tylko dzieciom z „Krainy Tęczy”.

Prawdziwe towarzyszenie przedszkolakom obudziło radość dziecka w każdym z nas. Jesteśmy dorośli, wspieramy dzieci jako wychowawcy, nauczyciele przedszkola, opiekunowie, czy – jak nasi partnerzy – pracujemy w banku, jednak tego dnia, z dziećmi, wszyscy byliśmy jak dzieci.

Wsparcie ze strony Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J.K. Steczkowskiego umożliwiło nam zakup kolorowych poduszek, siedzisk, huśtawek z tkaniny oraz namiotów za łączną kwotę 2,5 tys. zł.

Koordynatorem projektu była pani dyrektor SOSW – Lucyna Kowalczykowska, jego autorem nauczycielka przedszkola – Adrianna Łeszyk.

Źródło: Przedszkole Specjalne nr 6 „Kraina Tęczy” we Wschowie