drukuj drukuj

Festiwal Nauki 2013

28 maja 2013 r. w I Zespole Szkół we Wschowie odbył się Festiwal Nauki. Już po raz czwarty wykłady wygłosili naukowcy, którzy reprezentowali wydziały techniczne i ścisłe Uniwersytetu Zielonogórskiego. Festiwal miał na celu zachęcić młodzież do nauki przedmiotów ścisłych, a w przyszłości do studiowania kierunków ścisłych i technicznych.

W sumie wygłoszonych zostało sześć wykładów. Prof. dr hab. Andrzej Drzewiński z Wydziału Fizyki i Astronomii przedstawił metody badań fizycznych służących datowaniu materiałów, np. Całunu Turyńskiego. Dr hab. Mirosław Dudek, również z Wydziału Fizyki i Astronomii, omówił zastosowania nanocząstek w medycynie, głównie w diagnostyce i leczeniu chorób. „Kamizelka kuloodporna – polski wynalazek”, to temat wykładu, który wygłosił dr inż. arch. Sławomir Łotysz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Projektowanie i wykonawstwo mobilnej platformy dla motocyklistów free style pokazał dr inż. Tomasz Belica z Wydziału Mechanicznego. Zagadki matematyczne zadawał dr Sebastian Czerwiński z Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji reprezentował dr inż. Marek Sawerwain, który opowiedział jak stworzyć grę – symulatora jazdy samochodem.

W festiwalu uczestniczyła młodzież z I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana we Wschowie, Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi we Wschowie, Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II we Wschowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego w Sławie. Wykłady cieszyły się sporym zainteresowaniem młodzieży, były pytania i dyskusje z wykładowcami.

Festiwal Nauki odbył się przy wsparciu Starostwa Powiatowego we Wschowie, Dyrekcji oraz nauczycieli I Zespołu Szkół we Wschowie. Organizatorem imprezy był Stanisław Blask.

Maciej Aleksandrowicz