Młodzież z klas politechnicznych I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie uczestniczyła w projekcie „Sztuczna Inteligencja dla Młodzieży” (AI for Youth).
Jest to autorski, globalny program firmy Intel, realizowany przez Konsorcjum Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Software Development Academy działających na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Przewodnikiem uczniów liceum w tej „wyjątkowej podróży edukacyjnej” był nauczyciel informatyki Krzysztof Grabka. Finansowanie projektu odbywa się ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Wszyscy uczestnicy zajęć przeszli 2 etapy szkolenia:
– Inspiracja – poznanie problemów, do rozwiązania których stosuje się sztuczną inteligencję, rozwój świadomości etycznej i społecznych konsekwencji stosowania sztucznej inteligencji;
– Zdobywanie – zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie analizy danych (DATA), widzenia komputerowego i rozpoznawania obrazów (ang. Computer Vision – CV) oraz przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing – NLP).
Kolejnym etapem były warsztaty programowania polegające na ćwiczeniach praktycznych z wykorzystaniem języka Python, w których wzięli udział liderzy grupy: Franciszek Dobrzyński, Krystian Topa i Jan Grzeszczyszyn.
W finałowej części uczniowie przygotowali autorski projekt pt. „Żywieniowy asystent”, który byłby rozwiązaniem ważnego, rzeczywistego problemu społecznego . w przypadku młodzieży z wschowskiego liceum było to: ograniczenia marnowania żywności, zapewnienia pełnowartościowych i spersonalizowanych posiłków oraz poprawa zdrowia.
Spośród nadesłanych prac konkursowych z całej Polski wyłoniono 30 projektów finałowych.
Reprezentantom LO nie udało zakwalifikować się do ścisłego finału, ale praca nad nim była kolejną okazją do podniesienia kompetencji cyfrowych.
źródło: tekst i foto I LO