W dniach 12-13 kwietnia 2019 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka we Wschowie, w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, miało miejsce kolejne spotkanie z komunikacją alternatywną i wspomagającą. Placówka gościła u siebie Panią Dagmarę Czernek – przedstawicielkę Programu Rozwoju Komunikacji Makaton, pedagoga specjalnego, nauczyciela dyplomowanego z wieloletnim stażem, od ponad dwudziestu lat pracującą z dziećmi ze złożonymi problemami komunikacyjnymi.
Przez dwa dni uczestnicy szkolenia: rodzice, specjaliści wschowskich placówek (Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci) oraz terapeuci z Leszna i Góry wspólnie poznawali świat gestów i symboli Makaton. Dowiedzieli się, w jaki sposób motywować dziecko do komunikowania się, jak przy pomocy komunikacji alternatywnej i wspomagającej zwiększać poziom rozumienia mowy, w jaki sposób wprowadzać gesty i symbole, tworząc indywidualny słownik dziecka niemówiącego.
Celem wszystkich tych działań jest poprawa jakości życia dziecka z niepełnosprawnościami, przywrócenie mu poczucia sprawstwa, możliwości wpływania na to, co dzieje się z nim i wokół niego.
Komunikacja alternatywna i wspomagająca daje możliwość informowania o najbardziej podstawowych potrzebach, poznawania i rozumienia otaczającej rzeczywistości. Bez wątpienia, wiedza przekazana uczestnikom tego spotkania, wcielona w życie, wprowadzi dzieci ze złożonymi problemami komunikacyjnymi w nowy, bardziej otwarty i przyjazny świat.
Źródło: SOSW we Wschowie