Od marca do grudnia 2018 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego realizowali projekt „Dary natury”. Środki finansowe pozyskało Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych ze Starostwa Powiatowego. Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na piękno i potrzeby otaczającego nas świata przyrody.
Pomysłodawcy projektu chcieli pokazać im ciekawe miejsca w naszej małej lokalnej ojczyźnie. Przy okazji cyklicznych konkursów plastycznych dzieci z pomocą nauczycieli szukali wiadomości oraz zdjęć ciekawych i niezwykłych miejsc w Polsce. Rezultatem wspólnych działań były nie tylko wspaniałe prace plastyczne, ale również ogródek szkolny, który założyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola „Kraina Tęczy”. Praca przy zagospodarowaniu i pielęgnacji wpłynęła na integrację grupy oraz wyzwoliła chęć troski, by wspólnie stworzone dzieło nie zostało zaprzepaszczone. Stare opony przerobiono na gazony na kwiaty: lawendę, begonie i róże . Jedna z klas przygotowała wygodne ławeczki. Wszystko to dzięki zakupionym z dotacji nasionom, krzewom oraz narzędziom ogrodniczym. W praktyczny sposób uczniowie i dzieci nauczyli się uprawy roślin, a efekty swojej pracy w postaci warzyw wykorzystali podczas zajęć kulinarnych i podczas przygotowania sałatki z okazji „Dnia gier”. Praca w ogrodzie, wycieczki i konkursy plastyczne pozwoliły rozbudzić nowe pasje i zainteresowania.
Projekt pozwolił uczniom szkoły podstawowej wyjechać na wycieczkę do lasu, w którym spotkaliśmy się z Panem leśniczym Tomaszem Urbańskim. Pan leśniczy opowiedział nam o swojej pracy, o zwierzętach, jakie żyją w naszych lasach; przypomniał, jak należy zachowywać się w lesie i jak o niego dbać. Byliśmy również w Wieleniu i podziwialiśmy Przemęcki Park Krajobrazowy. Nad jeziorem szukaliśmy ciekawych okazów roślin i zwierząt. Bardzo ciekawa była również wycieczka do pasieki, podczas której poznaliśmy tajniki pracy pszczelarza. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Wykazując się swoją wiedzą o recyklingu i hodowli roślin mieli okazję wygrać piękne nagrody książkowe. Dużą popularnością cieszył się również konkurs na ekodoniczki.
Wiele z działań Stowarzyszenia „Nasz Ośrodek” na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie ze strony samorządów lokalnych i fundacji. W każdym z projektów musimy jednak zapewnić finansowy wkład własny, dlatego tak ważna dla nas jest możliwość pozyskania 1% podatku dochodowego. Jeśli jeszcze drogi czytelniku nie zdecydowałeś komu przekażesz 1% podatku, może zdecydujesz się na wsparcie naszego stowarzyszenia.
(tekst/foto: SOSW)