27 marca 2018 roku w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wschowie przedstawiciele Zarządu Powiatu Wschowskiego podpisali Porozumienie o współpracy z Dyrektorem Oddziału Lubuskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzejem Gonią. Celem wieloletniej współpracy jest zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz likwidacji barier archotektonicznych na terenie Powiatu Wschowskiego.
Powiat Wschowski już od lat współpracuje z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który niejednokrotnie w znaczącym stopniu współfinansuje ważne dla osób niepełnosprawnych zakupy i inwestycję. Jeszcze w ubiegłym roku dzięki środkom z PFRON udało się sfinansować zakup nowego samochodu dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie. Co zatem zmienia zawarte porozumienie?
– Porozumienie dotyczy wzajemnego współdziałania w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych, szczególnie w zakresie aktywizacji tych osób zawodowo i społecznie. Zakres tego działania jest dla nas bardzo ważny, a podpisanie porozumienia zapewnia nam współpracę na kilka najbliższych lat, niezależnie od tego kto będzie w samorządzie – mówił Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka – Wciągu kilkunastu poprzednich lat współpracowaliśmy już z PFRON i zrealizowaliśmy kilkanaście wspólnych projektów, ale to jest ciągle zbyt mało. Bariery jakie spotykają osoby niepełnosprawne są ciągle za duże i musimy zrobić wszystko, aby je likwidować.
W spotkaniu prócz władz Powiatu Wschowskiego oraz Lubuskiego Oddziału PFRON udział wzięli przedstawiciele organizacji z terenu powiatu, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, a także Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wschowie Andrzej Nowicki. Wszyscy zgromadzeniu podkreślali jak ważna jest ciągła praca na rzecz osób niepełnosprawnych, których potrzeby nadal, pomimo wielu działań ze strony powiatu, nie są w pełni zaspokojone. Obecność tak szerokiego grona docenił Andrzej Gonia-Dyrektor Lubuskiego Oddziału PFRON.
– Bardzo dziękuję panu Staroście za to, że zebrał tyle osób, bo państwa wypowiedzi pokazują jak szeroki jest problem aktywizacji osób niepełnosprawnych. Mówimy o aktywizacji zawodowej i jest z nami Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, aktywizacji społeczną i zawodową, którą realizuje powiat przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, a także są z nami przedstawiciele organizacji pozarządowych. Prowadzą one Warsztat Terapii Zajęciowej, który jest bardzo ważny w pracy z osobami niepełnosprawnymi – zauważył dyrektor – To pokazuje pełne spektrum działań jakie prowadzone są w powiecie i wszystkich płaszczyzn w jakich PFRON może współpracować ze Starostwem Powiatowym.