29 września 2017 roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się konferencja nauka poświęcona zagadnieniom dotyczącym Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej w okresie II Wojny Światowej. W konferencji wziął udział m.in. Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło. Podczas spotkania w muzeum przybliżono nie tylko historie tamtego rejonu, ale także poruszono problemu ludzi przyjeżdżających z kresów na ziemie zachodnie.
Historia Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej i osób przesiedlonych z tamtych stron na Ziemie Zachodnie jest szczególnie ważna dla wschowian. Korzenie nie jednej rodziny sięgają wschodnich rubieży. Konferencja w Muzeum Ziemi Wschowskiej zorganizowana została przy współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym oddział w Lesznie. Osobne bloki tematyczne konferencji dotyczyły zbrodni dokonanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności cywilnej na terenach Wołynia i tzw. Małopolski Wschodniej oraz ekspatriacji Polaków z tych regionów na zachód. W ostatnim bloku odbył się szczególnie interesujący dla wschowian wykład pani Barbary Ratajewskiej, traktujący o zasiedlaniu powiatu wschowskiego przez ludność z południowo-wschodnich województw II RP. Osobno została omówiona problematyka dotycząca upamiętnienie losu Kresowian.
Zwieńczeniem obrad było otwarcie ekspozycji planszowej przygotowanej przez IPN Rzeszów pt. „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani”, której tematem jest historia Polaków zesłanych w latach 1768 – 1956 w głąb Rosji i Związku Sowieckiego, na której zaprezentowano liczne materiały źródłowe odnoszące się do tych zesłań. Ponadto przygotowano planszę poświęconą działalności Związku Sybiraków i innym działaniom mającym na celu zachowanie pamięci o „Golgocie Wschodu”. Otwarcie wystawy zostało uświetnione występem wschowskiego chóru „Lutnia”. Chętnych do zapoznania się z nią zapraszamy do końca października.
Źródło: zw.pl