Projekt Erasmus+ „Zdobywanie aktywności obywatelskiej i ekologicznej przez edukację formalną i nieformalną” realizowany przez I LO z OD im. T. Zana we Wschowie od 2015 roku powoli dobiega końca. Większość szkół partnerskich wizyty w swoich krajach ma już za sobą. Na przełomie lutego i marca taka wizyta odbyła się także we wschowskim Liceum. Nasza szkoła i nasz kraj okazały się bardzo atrakcyjne dla szkół partnerskich, dzięki czemu gościliśmy aż 43 osoby. Uczniowie i nauczyciele przyjechali do nas z siedmiu krajów: Szwecji, Litwy, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch i Czech, a celem spotkania była nieformalna edukacja obywatelsko-ekologiczna.
Podczas pięciodniowej wizyty goście mieli okazję poznać piękno naszego województwa, ponieważ uznaliśmy, że właśnie ten region zasługuje na szczególną uwagę. Uroki Wschowy nasi partnerzy podziwiali podczas gry miejskiej zorganizowanej przez licealistów. Najwięcej emocji wzbudziły tu wizyty w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wschowa oraz wejście na wieżę ciśnień, które było możliwe dzięki uprzejmości Spółki Komunalnej we Wschowie. Miłą niespodzianką okazał się także pokaz ju-jitsu i zumby w szkole.
Drugi dzień wizyty upłynął pod hasłem wycieczki do Zielonej Góry. Tam, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zwiedzili nowoczesne Centrum Przyrodnicze im. Johannesa Keplera oraz obejrzeli film „Słońce, Ziemia, niebo” w Planetarium Wenus. Dla wielu osób atrakcją była też zielonogórska palmiarnia.
Podczas wizyty w szkole trzeciego dnia spotkania we Wschowie młodzież wzięła udział w warsztatach językowych przeprowadzonych przez nauczycieli języka angielskiego oraz zajęciach plastycznych „Eco fashion”. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, tworząc oryginalne stroje z materiałów recyklingowych. Najmłodsze uczestniczki wizyty – uczennice ze szkoły podstawowej z Wielkiej Brytanii – skorzystały także z zaproszenia Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie i wzięły udział w lekcjach pokazowych edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego.
Najwięcej wrażeń jednak tego dnia dostarczył pokaz chemiczny przeprowadzony przez pana Mateusza Stockiego, pracownika naukowego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z Zakładu Dydaktyki Chemii. Za jego sprawą aula Liceum na godzinę zamieniła się w prawdziwe laboratorium chemiczne.
Ostatnie dwa dni wizyty przeznaczone zostały na tzw. biwak ekologiczno-językowy, który rozpoczął się od wycieczki krajoznawczej po okolicach Sławy. Dzięki pomocy Stowarzyszenia Wspierania Letniska Jodłów udało się zorganizować wędrówkę do krańców lodowca w Puszczy tarnawskiej. Następnie, dzięki uprzejmości pracowników stacji meteorologicznej w Radzyniu, młodzież poznała zasady obserwowania pogody. Na koniec miała okazję podziwiać piękno Jeziora Sławskiego z wieży widokowej „Joanna”.
Ostatni wspólny wieczór uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich spędzili w pensjonacie „Słoneczko” w Sławie na edukacyjnych grach ekologiczno-integracyjnych. Śmiechu i zabawy było przy tym sporo, aż gościom było żal odjeżdżać. Podczas kolacji pożegnalnej, w której uczestniczyli przedstawiciele organu prowadzącego Pan Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka oraz Pan Wicestarosta Powiatu Wschowskiego Wojciech Kuryłło, gościom wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa oraz upominki od Starostwa Powiatowego we Wschowie, Urzędu Miasta i Gminy Wschowa, firmy „Lespin” z Leszna oraz Stowarzyszenia Wspierania Letniska Jodłów. Jednocześnie szkoła pragnie podziękować wszystkim sponsorom oraz osobom, które swoją pomocą przyczyniły się do przygotowania tej wizyty.
Źródło: Agata Karolczyk-Kozyra