„Wystawa „Wschowa i okolice na dawnej pocztówce ze zbiorów Zdzisława Wiśniewskiego” jest efektem inicjatywy Marty Małkus – dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz sentymentów właściciela kolekcji – Zdzisława Wiśniewskiego, urodzonego i mieszkającego 20 lat we Wschowie.” – czytamy w katalogu do wystawy, którą aktualnie można oglądać w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Z bogatej kolekcji, z sentymentów, „z czułości do przeszłości”, powstała wystawa, na którą we wrześniu zapraszamy do Muzeum Ziemi Wschowskiej, a już dziś do Muzeum Ślężańskiego.
Turyści, podróżnicy zmierzający na szczyt prastarej góry Ślęży, aby przejść śladami dawnych wierzeń, na własne oczy zobaczyć kultowe rzeźby niedźwiedzia czy panny z rybą, odwiedzają Muzeum w Sobótce. I właśnie ci turyści, a jest ich niemało, do końca sierpnia, oprócz stałych wystaw, mogą zobaczyć dawne karty pocztowe przedstawiające powiat wschowski. Z katalogu do wystawy, z tekstu Karola Bykowskiego i Wojciecha Fabisiaka – dyrektora Muzeum Ślężańskiego osobiście zaangażowanego w realizację projektu, turyści ci mogą się dowiedzieć, że Wschowa od wieków była ważnym miastem pogranicza zachodnich kresów Rzeczpospolitej, że biła własną monetę, że właśnie tu działał ważny reformator religijny Valerius Herberger, zwany „małym Lutrem”. Autorzy wspominają też o Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, o turystycznych walorach regionu, o Sławie i Szlichtyngowej. Na widokówkach turyści mogą podziwiać wszystkie zabytkowe budowle Wschowy, piękne, szerokie ulice, zamki, pałace, dwory i kościoły okolicznych miejscowości.
Dla wielbicieli archiwalnych widokówek wrześniowa wystawa w Muzeum Ziemi Wschowskiej może być dużą atrakcją, natomiast w czasie wakacji jest ona doskonałą, drugą już po wystawie wschowskich frottage braci Stankiewiczów w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, międzynarodową promocją regionu ukazującą dziedzictwo kulturowe tych ziem.
(tekst i zdjęcia: Muzeum Ziemi Wschowskiej)