Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej (FRDL) realizują projekt „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Jest to ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Do nowej edycji 2015 zgłosiło się nasze Przedszkole nr 6 „Kraina Tęczy” i jako jedno z trzech w województwie lubuskim uzyskało akceptację.
Jednym z najważniejszych celów projektu „Szkoła Współpracy” jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji pracy placówki.
W ramach projektu otrzymaliśmy możliwość udziału w warsztatach podnoszących kompetencje w zakresie podejmowania i podtrzymywania współpracy w przedszkolu. W naszym przedszkolu powołany został zespół projektowy. To właśnie członkowie tego zespołu uczestniczyli w warsztatach oraz stali się liderami szkolnej współpracy. Pierwsze warsztaty w Zielonej Górze pozwoliły uczestnikom poznać:
• zasady udanej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli,
• prawne aspekty współpracy,
• dobre praktyki i przykłady satysfakcjonującej współpracy,
• zasady prowadzenia debat.
Przed nami drugi warsztat podczas którego, dzięki wspólnej pracy rodziców i nauczycieli, powstaną założenia indywidualnych, szytych na miarę placówki, szkolnych lub przedszkolnych programów współpracy. Nasz zespół zadaniowy to: Lucyna Kowalczykowska – wicedyrektor Ośrodka, odpowiedzialna za komunikację z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w zakresie realizacji projektu, nauczyciele przedszkola – Adrianna Łeszyk, Grażyna Nowek, Joanna Nowaczyk, Ewa Anioła oraz rodzice naszych przedszkolaków: Emilia Więcłaś i Róża Kończyk. Jak było na szkoleniu? Długo (7 godzin), ale twórczo, ciekawie oraz pozwoliło na poznanie i nastawienie nas na współpracę pomimo codziennej rywalizacji.
Źródło: SOSW we Wschowie