W środę, 19 marca, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Wschowie odbyło się ważne spotkanie poświęcone rozwojowi infrastruktury rowerowej w regionie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji zaangażowanych w planowanie i realizację projektów związanych z transportem i ekologią.
Wśród uczestników znaleźli się:
- Paweł Jagasek – Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze
- Waldemar Starosta – Starosta Wschowski
- Andrzej Bielawski – Wicestarosta Wschowski
- Krzysztof Kliber – Członek Zarządu Powiatu Wschowskiego
- Damian Świtoń – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego
- Karolina Hewusz i Karol Konon – Radni Rady Miejskiej w Sławie
- Jolanta Wielgus – Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa
Kluczowe tematy spotkania:
Podczas spotkania omówiono szereg inicjatyw związanych z rozwojem sieci ścieżek rowerowych w województwie lubuskim. Szczególną uwagę poświęcono projektowi połączenia Wschowy z Zieloną Górą poprzez trasę „Kolej na rower”. W ramach tej koncepcji planuje się wykorzystanie nieczynnej linii kolejowej na odcinku Łysiny – Kolsko jako nowej, atrakcyjnej trasy rowerowej.
Jednym z istotnych punktów dyskusji był także wniosek skierowany do PKP o przekazanie wspomnianej linii kolejowej na rzecz Zarządu Dróg Wojewódzkich, co umożliwiłoby rozpoczęcie prac projektowych i inwestycyjnych.
Celem całego przedsięwzięcia jest:
- poprawa komunikacji międzygminnej,
- rozwój ekologicznych form transportu,
- oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.
Budowa nowych tras rowerowych to nie tylko odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców, ale także realna szansa na rozwój lokalnej turystyki i promocję zdrowego stylu życia.
To kolejny ważny krok w kierunku zielonej przyszłości województwa lubuskiego.