„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej. Termin ten obejmuje grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. prezydent Lech Kaczyński.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Wschowskim były wyrazem upamiętnienia lokalnych działaczy organizacji antykomunistycznych. Starosta Wschowski Andrzej Bielawski w towarzystwie m.in. przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP oraz dyrektora wraz z uczniami I Zespołu Szkół, złożył kwiaty w hołdzie członkom “Młodzieżowych Sił Zbrojnych”, działających we Wschowie w latach 1951-1952 założonych przez uczniów Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej, dzisiejszego I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie.
Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. Pamiętając o powojennych działaczach konspiracyjnych, w szczególności działaczach Mikołajczykowskiego PSL oraz członkach Antykomunistycznych Organizacji Młodzieżowych przetrzymywanych w celach piwnicznych tutejszego aresztu UB, Starosta Wschowski wraz z delegacjami oddał hołd mieszkańcom Powiatu Wschowskiego represjonowanym w latach 1945-1956 w Izbie Pamięci Komendy Powiatowej Policji we Wschowie. Miejsce to powstało w 2019r. z inicjatywy ówczesnego komendanta KPP we Wschowie.