Święto Niepodległości rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej pod przewodnictwem proboszcza Jana Sobolewskiego. Następnie wszyscy uczestnicy zgromadzili się przy obelisku na rynku. Przedstawiciele samorządu, instytucji gminnych oraz szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem. Powiat Wschowski reprezentowała Przewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Miasta i Gminy Szlichtyngowa Jolanta Wielgus.
– Dziś obchodzimy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotykamy się jak zawsze na szlichtyngowskim Rynku, w tej jesiennej scenerii. Obchody święta na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości gminnych. Przed chwilą uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej przez proboszcza parafii w intencji Ojczyzny. Wszystkich poległych uczciliśmy minutą ciszy.
Jesteśmy tu dziś, aby pokazać, że pamiętamy o naszych bohaterach i aby okazać im wdzięczność. Droga do wolności nie była łatwa – była okupiona przelaną krwią. Na ponad 120 lat Polska zniknęła z map Europy i Świata. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Rodacy nie pogodzili się z tą stratą. Podjęto walkę. Rodziny dbały, aby dzieci mówiły po polsku, znały polskie tradycje. Podczas zaborów rodacy podejmowali próby odzyskania niepodległości.
Pamiętamy o wszystkich powstaniach, które zakończyły się nie powodzeniem. O postawie, walce, ofierze walczących. Mimo prób zniszczenia świadomości narodowej, pozostali wierni swym niepodległościowym dążeniom. Pamięć o tych dniach i wydarzeniach to nasz obowiązek. Nasi przodkowie walczący o niepodległość, nie myśleli tylko o sobie. Myśleli o lepszej przyszłości swoich dzieci i następnych pokoleń. W 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Zaborcy ją przegrali i nie powstrzymali odradzania się Polski. Dzięki sile i walce wielu pokoleń możemy cieszyć się upragnioną wolnością.
Burmistrz Jolanta Wielgus podziękowała dzieciom ze szkół z terenu gminy, za udział w konkursach niepodległościowych organizowanych przez CKiR Wschowa. Podziękowała organizatorom uroczystości, harcerzom za pełnienie warty, delegacjom składającym kwiaty, dzieciom, mieszkańcom i wszystkim innym za obecność. Życzyła radosnego świętowania w gronie rodzinnym. Przedstawienie artystyczne i muzyczne przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Starych Drzewcach. Po zakończeniu uroczystości zebrani udali się do świetlicy miejskiej na poczęstunek.
Źródło: zw.pl