Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Wyprawa trekkingowa

Print Friendly, PDF & Email

W ramach realizacji projektu „Każdy chce zdobyć swój szczyt” oraz „W drodze na szczyt” 3 października szesnaścioro uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego uczestniczyło w wyprawie trekkingowej w okolice Świeradowa – Zdroju. Była to już druga wycieczka. W maju młodzież przeszła trasę z Jakuszyc do Harrachova.

Zaplanowana październikowa trasa miała przebiegać ze Świeradowa- Zdroju na szczyt Smrek, pod opieką  sudeckiego przewodnika. Pierwszą atrakcją dnia był wjazd koleją  gondolową  – jedną z kilku w całej Polsce – na Stóg Izerski, który znajduje się  na wysokości 1060 m n.p.m. Z ośmioosobowych wagoników można było podziwiać przepiękne widoki pogórza. Zaopatrzeni w kurtki, czapki, szaliki i płaszcze przeciwdeszczowe oraz pełni nadziei na sprzyjającą pogodę wyruszyliśmy na Smrek (1 124 m n.p.m.), gdzie z wieży widokowej można podziwiać panoramę Gór Izerskich. Jednak aura tym razem wygrała z nami, a deszcz który rozpadał się mocno i rzęsiście nie pozwolił nam dojść do wyznaczonego celu. Troszkę przemoczeni i zmarznięci wróciliśmy do schroniska, gdzie młodzież mogła ogrzać się gorącą  herbatą i czekoladą. Szybka zmiana planów skierowała nas na teren byłego dworca PKP w Świeradowie-Zdroju, w którym obecnie znajduje się Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy STACJA KULTURY. Jedną z atrakcji tego miejsca jest aktywna makieta linii kolejowej Świeradów Zdrój – Gryfów – Mirsk oraz stojąca przed budynkiem zabytkowa lokomotywa.  

Pomimo jesiennej, deszczowej pogody wspólnie spędzony czas przyniósł uczestnikom wyprawy wiele radości i satysfakcji oraz umożliwił realizację celów wyprawy tj.: poszerzenie wiedzy na temat środowiska geograficzno – przyrodniczego gór; kształtowanie właściwych postaw i zachowań podczas pobytu w górach;  promowanie spędzania czasu wolnego w sposób aktywny oraz kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole.

Wyjazd odbył się dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” w ramach projektów „Każdy chce zdobyć swój szczyt” finansowany przez Urząd Miasta i Gminy Wschowa oraz „W drodze na szczyt” finansowany przez Powiat Wschowski.

Dziękujemy za pomoc  i wsparcie.

Źródło: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie

Translate »