Dzień 11. listopada 2018 to jedna z ważniejszych dat w historii naszego kraju, dlatego obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości rozpoczęły się już na kilka dni przed tą okrągła rocznicą. Z inicjatywy nauczyciela historii pana Dariusza Palickiego, cała społeczność szkolna stworzyła w czwartek 8. listopada „żywy napis” o treści: „Staszic na 100 lat Niepodległości” Uczestnicy ubrali się w kolory bieli i czerwieni, aby utworzyć litery w barwach flagi narodowej. Całość została sfilmowana i sfotografowana z lotu ptaka, co dało niepowtarzalny efekt.
Następny dzień szkolny został w całości poświęcony celebrowaniu 100-lecia Niepodległej. Sposobów i możliwości było wiele. O godz. 8.00 uczniowie i nauczyciele rozpoczęli obchody rocznicy odzyskania niepodległości uroczystym akcentem z wprowadzeniem sztandaru szkoły i zaśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły pan Damian Janowicz oficjalnie rozpoczął szkolne uroczystości, a nauczyciele historii przygotowali krótki rys historyczny. Po części oficjalnej odbył się „Wielki test o niepodległości” w formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, prowadzony przez p. Ewę Radzijewską
i p. Marcina Usielskiego. Uczniowie godnie reprezentowali swoje klasy, a widownia zapewniała im gorący doping. Zestaw stu pytań na konkurs opracował nauczyciel historii p. Andrzej Kulus. Po wyłonieniu zwycięzcy, którym został uczeń klasy III LO Kacper Kosiński, rozpoczęły się kolejne wydarzenia: „Pokój zagadek”, festiwal karaoke pieśni patriotycznych, tworzenie plakatów o tematyce patriotycznej, tworzenie biało-czerwonych pomponów z papieru, konkursy: „Czy znasz bohaterów odzyskania niepodległości” oraz „Czy znasz teksty pieśni patriotycznych”, tworzenie Alfabetu współczesnego patrioty oraz konkurencja sportowa na szkolnym Orliku: „100 okrążeń na 100-lecie niepodległości”. Podczas trwania konkurencji uczniowie klas TŻiUG serwowali dania przygotowane przez siebie pod opieką pań Aldony Szymańskiej i Kingi Szczepaniak. Były to: pyszna grochówka oraz bigos, a do tego gorąca herbata i kawa.
Punktualnie o godzinie 10.30 widownia znów licznie zapełniła salę gimnastyczną, ponieważ rozpoczął się pokaz mody minionego 100-lecia. Uczniowie wylosowali przedział wiekowy i zaprezentowali stosowne stroje wtedy obowiązujące. Całość wzbogacona o komentarz słowny i podkład muzyczny spowodowała, że zapanowała wspaniała atmosfera i wszyscy świetnie się bawili, zarówno uczniowie na wybiegu, jak i cała widownia. Pomysłodawcą i organizatorem pokazu mody były panie Renata Bednarczyk i Marlena Sotniczuk.
Powoli zbliżała się godzina 11.11, a więc moment zaśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Bijemy rekord dla Niepodległej”. Do społeczności szkolnej dołączyli Starosta Wschowski Marek Boryczka i Wicestarosta Wschowski Wojciech Kuryłło. Punktualnie o godz. 11.11, zgromadzeni przed szkołą, wyposażeni we flagi i balony z helem wszyscy zaśpiewali hymn państwowy. Po tej doniosłej chwili, złote balony z biało czerwoną wstążką poszybowały w powietrze. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Wschowski Marek Boryczka, który podkreślił znaczenie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz fakt, że potrafimy razem świętować i cieszyć się z życia w wolnym kraju. Następnie Dyrektor I Zespołu Szkół Damian Janowicz podziękował uczniom i nauczycielom za ich zaangażowanie podczas świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Dodał też, że swoją postawą uczniowie udowodnili, że wiedzą, kto to jest patriota i czym jest patriotyzm.
Kończąc, prowadząca uroczystości pani Renata Bednarczyk zaprosiła wszystkich obecnych na Marsz Pokoleń oraz posadzenie dębu pamięci, które zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Staszica w niedzielę 11 listopada.
Źródło: I ZS we Wschowie