W dniach od 7 do 9 czerwca 2018 roku odbyła się w Warszawie druga część zawodów finałowych XI Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Wcześniej w marcu w pierwszej części zawodów finałowych wzięło udział troje licealistów z Zana: Karolina Gomułka, Krzysztof Binkowski i Jan Romanowicz. Karolina Gomułka i Krzysztof Binkowski uzyskali tytuł finalisty i zwolnienie z egzaminu maturalnego z historii.
Krzysztof zakwalifikował się do grona 49 najlepszych finalistów uczestniczących w II części zawodów. Ta część ma charakter interdyscyplinarny i polega na rozwiązywaniu zadań w kilku konkurencjach (m.in. broń i barwa, geografia militarna, malarstwo batalistyczne, biografistyka, Warszawa, literatura i poezja, pieśń wojenna i wojskowa, interpretacja źródła historycznego itp.), a także na przygotowaniu prezentacji i oprowadzaniu po wybranych losowo obiektach historycznych w Warszawie oraz opisaniu eksponatu z Muzeum Wojska Polskiego.
W pierwszym dniu zawodów, gdy uczniowie rywalizowali w Muzeum Wojska Polskiego (konkurencje: broń i barwa, eksponat muzealny, malarstwo batalistyczne, znaki i odznaczenia), nauczyciele korzystali z gościnności kancelarii prezydenta w Belwederze (tegoroczna edycja Olimpiady została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości). Pod portykiem ogrodowym Belwederu nagrody i dyplomy wręczali nauczycielom minister Maciej Kopeć – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz profesor Wiesław Wysocki – przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.
W sobotę 9 czerwca 2018 roku odbyła się w Galerii Porczyńskich (dawny budynek Banku Polskiego i Giełdy zaprojektowany przez A. Corazziego) uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów, której towarzyszyła część artystyczna przygotowana przez Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Dyplomy i nagrody laureatom wręczali wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Beata Czekaj – Wiśniewska, prof. Janusz Odziemkowski z Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, generałowie WP oraz Damy i Kawalerowie Orderu Wojennego „Virtuti Militari”.
Krzysztof Binkowski uzyskał tytuł laureata i zajął V miejsce. To już siódmy rok z rzędu uczniowie wschowskiego Zana wygrywają eliminacje wojewódzkie i zdobywają tytuł laureata w finale centralnym Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
W latach 2012 i 2013 Filip Czarnota zajmował VII i VIII miejsce w Polsce. W roku 2014 laureatami zostali Jacek Firlej (IX miejsce) i Michał Majer (XVIII miejsce), w roku 2015 – Krzysztof Sobczuk (X lokata), w 2016 – Jan Małkus (XXIII miejsce). W 2017 ponownie Krzysztof Sobczuk (XIII miejsce). W tym roku Krzysztof Binkowski zajął V miejsce w klasyfikacji generalnej (I miejsce w konkurencji Warszawa 1887-1922, II miejsce w konkurencjach: Malarstwo batalistyczne, Znaki i odznaczenia, Oprowadzanie po miejscach historycznych, Literatura i poezja; IV miejsce w konkurencji Eksponat muzealny). Wynik Krzysztofa to najwyższe osiągnięcie wschowskich licealistów w Olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Gratulujemy.
Źródło: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie