Od 6 do 9 maja 2018 roku Klub Miłośników Historii I LO we Wschowie (czyli ośmioro licealistów pod opieką nauczyciela historii Piotra Sobańskiego) przebywał w Krakowie na wycieczce naukowej. Pomógł ją zrealizować Michał Majer z Koła Naukowego Historyków – Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Michał jest absolwentem I LO we Wschowie(w roku 2014 został laureatem VII Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914 -1950. Od strzelców i legionistów do żołnierzy wyklętych”).
W wycieczce wzięło udział czworo uczestników tegorocznej XI Olimpiady Przedmiotowej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. “O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” – Anna Kachel, Kacper Grzelak, Jan Romanowicz i Krzysztof Binkowski.
W niedzielę i poniedziałek zwiedzaliśmy Kraków – Rynek , Wawel, Uniwersytet (Collegium Maius, Collegium Witkowskiego, Collegium Novum), kościoły (od kolegiaty św. Anny i klasztoru Karmelitów na Piasku po kościół św. Stanisława na Skałce i kościół Bożego Ciała na Kazimierzu), Muzeum Narodowe. We wtorek w Collegium Witkowskiego, siedzibie Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyły się zajęcia z nauk pomocniczych historii, poprowadzone przez doktora Wiktora Szymborskiego (zainteresowania badawcze: historia średniowieczna Polski, dzieje Kościoła, historia zakonów mendykanckich, dzieje ruchu pielgrzymkowego, historia odpustów, dyplomatyka średniowieczna ).
Po południu, w Bibliotece XX Czartoryskich, uczestniczyliśmy w pokazie przygotowanym przez profesora Janusza Pezdę (zainteresowania badawcze: XX Historia emigracji w XIX wieku; Wielka Emigracja; dzieje Biblioteki Polskiej w Paryżu; ród Czartoryskich :instytucje polskie za granicą; historia Francji). Mogliśmy podziwiać dokumenty wydane przez m.in. Księcia Bolesława Wstydliwego, królów polskich – od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta, listy – Jana Dantyszka, Mikołaja Kopernika, Jana Sobieskiego i Marysieńki, Ks. Adama Czartoryskiego, Adama Mickiewicza i Cypriana Norwida oraz królowej Wiktorii, wreszcie niezwykle cenne średniowieczne i wczesno nowożytne rękopisy i starodruki. W ostatnim dniu wycieczki w Auli Tischnera (Collegium Witkowskiego UJ) wysłuchaliśmy wykładu profesora Andrzeja Nowaka o kulturze i myśli politycznej Rosji w XIX wieku. Profesor jest wybitnym specjalistą w zakresie historii politycznej i intelektualnej Europy wschodniej, stosunków polsko – rosyjskich oraz sowietologii. Wykładał historię Polski i Rosji m. in. na uniwersytetach amerykańskich (Columbia, Harvard, Rice, University of Virginia), angielskich (Cambridge, University College of London) i kanadyjskich. Jest autorem 26 książek z historii Polski i Europy Wschodniej. Niebawem nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się jego Historia Imperium Rosyjskiego.
Źródło: Piotr Sobański