Od 2012 roku Fundacja PZU stwarza swoim pracownikom możliwość aktywnego wsparcia osób potrzebujących ogłaszając konkurs „Wolontariat to radość działania”. W tym roku do konkursu przystąpili pracownicy oddziału PZU Życie w Lesznie, którzy przy wsparciu specjalistów
– tyflopedagoga – Marzeny Nowak
– neurologopedy – Joanny Litorowicz
– terapeuty integracji sensorycznej – Renaty Rokickiej
z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Wschowie przygotowali projekt uwzględniający potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. Projekt uzyskał akceptację Fundacji PZU oraz wsparcie finansowe. Zrealizowano go w czerwcu pod hasłem „Domki czarów otwieramy – a w nich Tobie pomagamy”. Pracownicy PZU Życie z Leszna, już po raz trzeci zaangażowali się w pomoc uczniom Ośrodka.
Beneficjentami projektu były dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim obciążone dodatkowo:
– różnymi zespołami genetycznymi,
– słabo widzeniem lub całkowitą utratą wzroku,
– niepełnosprawnością ruchową,
– z nadwrażliwością i podwrażliwością węchową i smakową,
– dzieci niesłyszące, będące w toku rehabilitacji po wszczepieniu implantu ślimakowego.
Możliwości edukacyjne i rewalidacyjne tej grupy są bardzo ograniczone z powodu dużych nieprawidłowości w rozwoju psychofizycznym. Zadaniem terapeutów jest używanie narzędzi rewalidacyjnych indywidualnie dostosowanych do niepełnosprawności podopiecznych.
Specjalnie tylko dla tych dzieci na jeden dzień otwarto cztery „domki” w których usprawniano percepcję wzrokową, słuchową, stymulowano zmysł smaku i zapachu oraz prowadzono stymulację bazalną.
Poza tym w ramach warsztatów terapeuci pracujący w Ośrodku przygotowali projekty pomocy rewalidacyjnych, które w następnej kolejności pod kierunkiem specjalistów zostały wykonane przez wolontariuszy i wykorzystane podczas zajęć terapeutycznych.
Wszystkim biorącym udział w realizacji projektu dzień minął pracowicie ale w przyjemnej i serdecznej atmosferze.
Wolontariuszom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas, empatię okazaną zarówno dzieciom z niepełnosprawnościami jak i terapeutom wykonującym na co dzień nie łatwy zawód pedagoga specjalnego.
Źródło: Marzena Nowak