Na początku kwietnia troje uczniów ZANa – Zuzanna Golinowska, Krzysztof Sobczuk i Krzysztof Binkowski – wyjechało wraz z nauczycielem Bartłomiejem Kopaczyńskim w ramach programu Erasmus+ do Taranto, malowniczego miasta we Włoszech. Było to kolejne spotkanie w ramach programu „Zdobywanie świadomości obywatelskiej i ekologicznej poprzez edukację formalną i nieformalną ”.
Tym razem uczniowie z różnych krajów prezentowali przeprowadzone w szkołach projekty pod hasłem szeroko rozumianego zwiększenia świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Także nasi uczniowie przedstawili prezentację na temat realizowanego w ZANie projektu „Woda naszym cennym zasobem” (ang. Water our precious resource). Zreferowany projekt został pozytywnie przyjęty zarówno przez uczniów, jak i ich opiekunów.
Oprócz warsztatów w szkole w Taranto uczniowie zobaczyli eksponaty znajdujące się w Narodowym Muzeum Archeologicznym (miasto było jedyną kolonią Sparty poza Grecją), gdzie starożytność jest „na wyciągnięcie ręki”. Było to ekscytujące doświadczenie szczególnie dla zainteresowanych historią. Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję pojechać do przepięknych miasteczek, z których pierwsze jest wpisane na listę UNESCO: Alberobello i Martina Franca. Zwiedzanie tych miejsc było podróżą w świat innej kultury i niecodziennych stylów architektonicznych.
Aspekt ekologiczny warsztatów został podkreślony przez wycieczkę do parku WWF Oasis „Palude e la vela”. Jest to obszar przyrodniczy, w którym mogliśmy zobaczyć roślinność zagrożoną wyginięciem, a także młode flamingi.
Pobyt we Włoszech był również dobrym czasem na nawiązanie nowych znajomości, sprawdzenia swoich umiejętności językowych, gdyż całość odbywała się w języku angielskim. Było to także spotkanie z tamtejszą kulturą wraz z możliwością skosztowania tradycjonalnych włoskich potraw. To wszystko sprawiło, że uczniowie z różnych krajów spędzili ze sobą niezwykły czas, wzajemnie poznali swoje zwyczaje, a także zaprzyjaźnili się ze sobą i zyskali nowe, niepowtarzalne wspomnienia, które będą im towarzyszyć przez bardzo długi czas.
Źródło: Bartłomiej Kopaczyński