Wśród pozyskanych przez Muzeum Ziemi Wschowskiej zabytków i pamiątek dokumentujących przeszłość miasta i regionu, otrzymanych i zakupionych w mijającym półroczu, wartość szczególną posiada dzieło wschowskiego pastora Samuela Friedricha Lauterbacha „Fraustädtisches Zion”. Starodruk, wydany w Lipsku w 1711 r. w typografii Johanna Friedricha Gladitscha i Synów, pozostaje pierwszym w dziejach tak wyczerpującym opracowaniem poświęconym historii Wschowy i staromiejskiej parafii ewangelickiej (luterańskiej).
Autor podzielił swoje opracowanie na trzy części, te z kolei na rozdziały, podrozdziały i paragrafy, w których opisał wydarzenia z lat 1500-1700 oraz dokonujące się wówczas procesy i zjawiska społeczne o charakterze konfesyjnym. Scharakteryzował instytucje kościelne we Wschowie i Przyczynie Górnej, sportretował kolejnych protestanckich duchownych odpowiedzialnych za rozwój i sytuację działających w Starej i Nowej Wschowie wspólnot wyznaniowych, nakreślił sytuację miasta w związku z kolejnymi klęskami elementarnymi oraz napięte stosunki między katolikami i ewangelikami, szczególnie na początku XVII w.
Poza dwubarwną stroną tytułową, zdobnikami rozpoczynającymi poszczególne rozdziały, ornamentami typograficznymi i winietami, książkę uzupełniają dwa miedzioryty. Pierwszy, z portretem autora S.F. Lauterbacha, drugi, ukazujący konterfekt Andreasa Renfftela, administratora dóbr starościńskich, patrona i sponsora wydania, któremu Lauterbach książkę dedykował. Obu portretom towarzyszą wierszowane sentencje (łacińska i niemiecka), autorstwa Franza Teschnera, pastora w Przyczynie Górnej.
Starodruk Muzeum Ziemi Wschowskiej przekazała jako dar firma AKME Zdzisława Wiśniewskiego z Wrocławia. Ofiarowane dzieło pastora Lauterbacha wzbogaci stałą ekspozycję „Soli Deo Gloria – protestanckie dziedzictwo kulturowe ziemi wschowskiej w XVI–XVIII w.” prezentującą sztukę ewangelicką na ziemi wschowskiej.
Źródło: MZW