O koniecznych inwestycjach w infrastrukturze drogowej oraz kwestiach związanych z ochroną środowiska dyskutowali samorządowcy z powiatu wschowskiego podczas spotkania z wojewodą lubuskim Jerzym Ostrouchem. Spotkanie miało miejsce w Starostwie Powiatowym z inicjatywy starosty Marka Boryczki. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz Wschowy Krzysztof Grabka, burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła oraz burmistrz Szlichtyngowej Jan Wardecki.
– Cenię sobie możliwości poznania województwa poznając poszczególne powiaty. Jest to niesłychanie ważny okres dla naszego kraju i regionu, okres spożytkowania środków europejskich z perspektywy finansowej na lata 2014-20. Mam nadzieję, że zaprojektowane inwestycje przyczynią się do budowy spójności regionu. Chciałbym zachęcić do dyskusji na temat perspektyw powiatu w kontekście jeszcze szybszego rozwoju – powiedział wojewoda nawiązując do cyklu konferencji organizowanych wspólnie z posłem Waldemarem Sługockim, na temat projektów, które mogą być realizowane na terenie województwa z wykorzystaniem środków krajowych.
Grzegorz Dłubek, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami LUW, odpowiadał na pytania związane z przekształceniami własnościowymi gruntów. Dr Barbara Bielinis-Kopeć, Wojewódzki Lubuski Konserwator Zabytków, ustosunkowała się do planów wykorzystania niektórych budynków historycznych w nowej funkcji publicznej oraz do prowadzenia prac remontowych przez właścicieli prywatnych. Konserwator przypomniała również o terminowym opracowaniu ewidencji zabytków.
Jednym z najważniejszych problemów wymagających szybkiego i systemowego rozwiązania jest wykorzystywanie osadów pościekowych do nawożenia pól uprawnych w stopniu, który prowadzi do ich skażenia. W regionie Wschowy dodatkowym zagrożeniem jest umiejscowienie nawożonych w ten sposób pól nad zasobami wody pitnej. Samorządowcy zaapelowali do wojewody o rozważenie sposobów powstrzymania tego zjawiska we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Wojewoda odwiedził także wyremontowane byłe Kolegium Jezuickie, w którym swoją siedzibę znalazły Muzeum Ziemi Wschowskiej, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa i Punktu Informacji Turystycznej. Jedna część do niedawna zdewastowanego obiektu została przebudowana na potrzeby muzeum, druga biblioteki. Zamontowano windę dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze biblioteki znajdzie się czytelnia, sala spotkań oraz multimedialna informacja turystyczna. Na piętrze usytuowana została wypożyczalnia i czytelnia wraz z atrakcjami dla najmłodszych wschowian.
tekst mj Lubuski Urząd Wojewódzki