drukuj drukuj

Muzeum Ziemi Wschowskiej  zaprasza na koncert Kaja Draksler SOLO

Data i godzina
24 kwietnia 2019, (środa) godzina 19:00

Opis wydarzenia

Muzeum Ziemi Wschowskiej, plac Zamkowy 2.

Wstęp wolny.

Kaja Draksler – słoweńska pianistka i kompozytorka. Przez trzynaście lat mieszkała w Amsterdamie, dokąd wyjechała w wieku 18 lat by rozwijać swój talent muzyczny, obecnie mieszka w Kopenhadze.

W 2013 wydała swój pierwszy album solo The Lives of Many Others. Od tamtej pory rozwija swój repertuar i koncertuje w całej Europie.

Maciej Krawiec (jazzarium.pl) napisał o niej: „Wrażenie robi zarówno realizowane już od ponad dziesięciu lat dojrzałe podejście artystki do muzycznej materii, jak i liczba składów, w których nie tylko występuje, ale które kreuje bądź współprowadzi. Jeszcze przed dwudziestymi urodzinami pisała muzykę na kilkuosobowe składy, grając w nich na fortepianie, a nieraz także dyrygując. Obecnie chętnie występuje solo, prezentując zarówno wyobraźnię techniczną – nieraz ucieka się do preparacji, modyfikuje sposób wydobywania dźwięków, wzbogaca instrumentarium o perkusjonalia – jak i wyczucie dramaturgii. Często można ją także usłyszeć w duetach – np. z pianistką Eve Risser, trębaczką Susaną Santos Silvą czy perkusistami Onno Govaertem i Szymonem Gąsiorkiem. Jednak jej głównym przedsięwzięciem jest teraz oktet, z którym nagrała w ubiegłym roku album „Gledalec”. Wydała go lizbońska wytwórnia Clean Feed Records, znana z autorskiej muzyki improwizowanej, i w jej katalogu można znaleźć pięć krążków z nazwiskiem Draksler na okładce.”

We Wschowie Kaja Draksler zagra na fortepianie marki Blüthner z 1897 roku w przestrzeni wystawy „Czas przez nikogo niezłapany”, na której prezentowane są dzieła Eugeniusza Geta Stankiewicza.

Źródło:MZW

koncert