drukuj drukuj

XII Święto Plonów w Powiecie Wschowskim

31.08.2013 r. w Jędrzychowicach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Tradycyjnie rozpoczęły się korowodem, który wyruszył z boiska sportowego w Zamysłowie. Po dotarciu na boisko sportowe w Jędrzychowicach została odprawiona uroczysta msza święta, która była podziękowaniem za tegoroczne plony. W uroczystościach uczestniczyły władze Powiatu Wschowskiego i Gminy Szlichtyngowa, która była gospodarzem tegorocznego święta oraz przedstawiciele władz gmin Sława i Wschowa. Pieśni podczas mszy św. wykonał chór „Lutnia” z Siedlnicy.

Po mszy świętej starościna i starosta dożynek przekazali włodarzom Powiatu i Gmin chleby dożynkowe, które podzielono między zgromadzonych. Obowiązki Starostów dożynek objęli Pani Violetta Wieczorek oraz Pan Ryszard Lajzner. Obrzęd dożynkowy wykonał zespół Serbowiacy.

Następnie przedstawicielka Wojewody Lubuskiego Pani Maria Brygida Grzybowicz odczytała list Wojewody adresowany do Starosty Wschowskiego z okazji święta plonów. Natomiast Zastępca Dyrektora Lubuskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej Górze Pan Andrzej Kapla odczytał list do rolników od Prezesa ARiMR Pana Andrzeja Grossa, w którym składa podziękowania za ich pracę.

Po oficjalnej części obchodów komisja pod przewodnictwem Członka Zarządu Powiatu Doroty Kostki przyznała nagrody za najładniejszy wieniec dożynkowy, a komisja pod przewodnictwem Burmistrza Miasta i Gminy Szlichtyngowy Jana Wardeckiego wyłoniła zwycięzcę konkursu na najładniej udekorowaną posesję. Do konkursu na najpiękniejszy wieniec zakwalifikowane były po 3 wieńce z Gmin Wschowa i Szlichtyngowa oraz dwa wieńce z Sołectwa Ciosaniec (Gmina Sława). Komisja przyznała ex quo Sołectwom Konradowo i Stare Drzewce pierwsze miejsce. III miejsce otrzymało Sołectwo Ciosaniec, które reprezentowało Gminę Sława. Przyznano także wyróżnienie dla Sołectwa Wyszanów. Wieńce Starych Drzewiec, Wyszanowa i Goli reprezentowały Powiat Wschowski podczas Dożynek Wojewódzkich w Bogdańcu, które odbyły się już 21 sierpnia br. Wieniec Starych Drzewiec zajął II miejsce na Lubuskim Święcie Plonów.

W późniejszych godzinach zabawy czas umilały występy chóru Lutnia z Siedlnicy oraz dzieci i młodzieży z Powiatu Wschowskiego, które przygotowały repertuar wokalny oraz układy taneczne. Wczesnym wieczorem uczestnicy dożynek bawili się podczas koncertu zespołu The Postman z Polkowic, który wykonał przeboje m.in. legendarnych grup The Beatles oraz Czerwone Gitary. Po koncercie zabawę taneczną poprowadził Zespół MODUS.

Obchodom dożynkowym towarzyszyły zabawy dla dzieci oraz pokaz sprzętu rolniczego, który wystawiła firma Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o.

Więcej zdjęć w galerii zw.pl.

Relacja z Dożynek Powiatowo – Gminny w Jędrzychowicach w serwisie ARiMR

zdjęcia: Starostwo Powiatowe we Wschowie i zw.pl