drukuj drukuj

Spotkanie z Himalaistką

Uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia oraz Liceum wzięli udział w spotkaniu z panią Aleksandrą Dzik – himalaistką, skialpinistką, zawodniczką w rajdach przygodowych, specjalizującą się w wyjazdach w odległe masywy Azji, od Kaukazu poprzez Ałtaj, Pamir i Tien-Szan, aż po Himalaje. Do największych osiągnięć pani Oli można zaliczyć m.in.: wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II, zdobycie tytułu „Śnieżnej Pantery”, przyznawany za zdobycie pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR. Jako pierwsza kobieta ukończyła  najdłuższy dystans zawodów Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme. W 2013 r. była organizatorką i kierowniczką międzynarodowej wyprawy na Nanga Parbat, która została przerwana z powodu ataku terrorystycznego na bazę znajdującą się u podnóża gór.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, poświęconych bezpieczeństwu w górach. Zapoznali się ze sprzętem,
z którego korzystają himalaiści, ale również którego powinny używać osoby uprawiające turystykę górską.
W drugiej części spotkania młodzież poznała kulisy organizacji i próby zdobycia szczytu Nanga Parbat oraz przyczynę przerwania wyprawy.

Spotkanie, które miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie, odbyło się w ramach projektu „Każdy ma swój Mount Everest” Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” finansowanego  ze środków Fundacji PZU. Organizatorkami spotkania były panie Sylwia Morawska i Joanna Chodorowska.

Tekst i foto: SOSW we Wschowie