Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Żurawskiego

Print Friendly, PDF & Email

Na ścianie budynku „Oikos” przy ulicy Klasztornej odsłonięto tablicę poświęconą śp. Antoniemu Żurawskiemu, znanemu działaczowi “Solidarności Rolników Indywidualnych” i pierwszemu senatorowi RP z województwa leszczyńskiego.

Antoni Żurawski był wybitnym mieszkańcem Wschowy, przewodniczącym wojewódzkich struktur “NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych” oraz Senatorem RP z ramienia Komitetu Obywatelskiego w latach 1989 – 1991. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Żurawski jest symbolem odwagi i poświęcenia w czasach represji stanu wojennego.

Uroczystość ta była również okazją do uhonorowania wszystkich internowanych działaczy Solidarności z ziemi wschowskiej i leszczyńskiej. W swoim przemówieniu Wojciech Szadel, członek Zarządu Powiatu Wschowskiego poprzedniej kadencji, podkreślił wyjątkowość tego momentu. “Dzisiejsze odsłonięcie tablicy to moment, który nie miał precedensu w najnowszej historii Wschowy i całego powiatu wschowskiego,” mówił Szadel. „To dla nas wszystkich radosny dzień. Dzisiejsze odsłonięcie tablicy to hołd dla pana Antoniego i dla wszystkich, którzy z odwagą stanęli w obronie godności i wolności naszego narodu” dodał, wyrażając wdzięczność tym, którzy ryzykowali własne bezpieczeństwo w imię walki o lepszą przyszłość Polski.

W uroczystości uczestniczyli najbliżsi senatora, w tym jego córki Maria Wojciechowska i Beata Żurawska oraz wnuk Mateusz Wojciechowski. Rodzinie towarzyszyli także m.in. Waldemar Handke i Władysław Stryjewski, zasłużeni działacze “Solidarności”, którzy mieli zaszczyt odsłonić tablicę wraz z córką Marią. W uroczystości udział wzięli Starosta Wschowski Waldemar Starosta oraz Wicestarosta Andrzej Bielawski, którzy złożyli hołd działaczowi Solidarności, składając okolicznościową wiązankę pod tablicą.

Translate »