Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

VIII Wschowski Marsz Akceptacji Osób z Niepełnosprawnościami pt. “Od malucha do seniora”

Print Friendly, PDF & Email

Odbyła się VIII edycja Marszu Akceptacji organizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych “Nasz Ośrodek” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka. Tegoroczna edycja, zatytułowana “Od malucha do seniora”, zgromadziła rekordową liczbę uczestników, którzy przeszli ulicami miasta, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.
Zbierane były dary w postaci środków higienicznych, które zostaną przekazane do wschowskiego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego.

Marsz zakończył się na wschowskim Rynku, gdzie swoje wsparcie dla inicjatywy wyrazili zarówno lokalni urzędnicy, jak i przedstawiciele różnych instytucji:
Waldemar Starosta, Starosta Wschowski: “Cieszę się, że tak wielu z Was przyjechało, by razem świętować. Jako Powiat współpracujemy na co dzień z wieloma organizacjami, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami. Obiecuję, że będziemy kontynuować prace nad dostosowywaniem przestrzeni publicznych, aby były bardziej dostępne dla wszystkich”.
Andrzej Gonia, Dyrektor Lubuskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podziękował za możliwość uczestniczenia w imprezie: “Dziękuję serdecznie za zaproszenie i możliwość bycia częścią tego wydarzenia. Nasza współpraca z miastem i powiatem pozwala na realizację wielu projektów, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami. To dla nas bardzo ważne, że możemy przyczynić się do poprawy jakości ich życia”.
Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty, był pod wrażeniem organizacji i przebiegu wydarzenia, zapowiadając że włączy się w organizację przyszłorocznej edycji: “To dla mnie ogromny zaszczyt i honor, że po raz pierwszy mogę wziąć udział w tego typu uroczystości jako Lubuski Kurator Oświaty. Na sercu leży mi szeroko pojęta integracja, ale także inkluzywność i mądra edukacja włączająca. Wy jesteście tego przykładem i obiecuję Wam, że za rok nie będę gościem, ale jednym ze współorganizatorów”.
Lucyna Kowalczykowska, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wschowie, emocjonalnie mówiła o znaczeniu akceptacji: “Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, bo pokazuje, że stajemy obok siebie, jako równi. Dążenie do akceptacji i zrozumienia między nami wszystkimi jest niezmiernie ważne. Życzę, abyśmy na co dzień akceptowali siebie nawzajem z wszystkimi naszymi różnicami i potrzebami”.
Jolanta Awsiukiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek”, zakończyła spotkanie podsumowując jego znaczenie: “Jestem szczęśliwa, widząc, że z roku na rok przybywa uczestników naszego marszu. Dziękuję Wam wszystkim za obecność i za to, że wspólnie pokazujemy, jak ważna jest społeczna akceptacja i wsparcie. Niech dzisiejsze spotkanie przyniesie radość i inspirację do dalszego działania na rzecz równości i integracji społecznej”.
Wydarzenie zakończyło się wypuszczeniem pomarańczowych balonów z helem.

 

 

 

Translate »