Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

ABC Fotowoltaiki – materiał edukacyjny

Print Friendly, PDF & Email

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem edukacyjnym pt. “ABC Fotowoltaiki” przygotowanym przez I Zespół Szkół we Wschowie w ramach realizacji projektu Ekopracownia OZE dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który wykorzystuje energię słoneczną do wytwarzania elektryczności. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, które składają się z ogniw słonecznych.

Jakie są podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej?

Podstawowymi elementami instalacji są panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Panele fotowoltaiczne uzyskują energię elektryczną ze słońca. Za pomocą przewodów pozyskana energia jest przesyłana w postaci prądu stałego do inwertera. Inwerter jest najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej. Jego zadanie polega na zamianie przesłanego z paneli prądu stałego na prąd przemienny i wprowadzenie go do domowej instalacji elektrycznej. Energia elektryczna wprowadzona do naszego domu jest używana do zasilania urządzeń elektrycznych. Warto zauważyć, że nadmiar wyprodukowanej energii jest wysyłany do sieci elektroenergetycznej. Dotyczy to rozliczania w systemie net-metering, który jest bardzo korzystny, ponieważ można w ten sposób „magazynować” wyprodukowany przez nas prąd. Inaczej  jest w systemie net-billing, w którym sprzedajemy energię elektryczną po wyprodukowaniu i przesłaniu niewykorzystanej energii do zakładu energetycznego.

Kiedy powinniśmy założyć instalację fotowoltaiczną?

Instalację fotowoltaiczną powinniśmy założyć, jeżeli chcemy zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na rachunki, a także jeżeli planujemy w naszym domu zamontować urządzenia, które będą potrzebowały do działania większej ilości energii.

Zalety i wady instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne przyczyniają się także do zrównoważonej produkcji energii, co jest istotne w kontekście zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Fotowoltaika to także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz w pewnym stopniu niezależność energetyczna. W kontekście niezależności energetycznej warto zainteresować się tematem instalacji off-grid. Panele fotowoltaiczne są trwałe i mają długą żywotność (25-30 lat lub więcej), co oznacza, że inwestycja może przynosić korzyści przez wiele lat. Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych koszty eksploatacji są stosunkowo niskie, ponieważ nie wymagają one wielu napraw ani częstej konserwacji.

Wadami fotowoltaiki są wysokie początkowe koszty. Instalacja fotowoltaiczna może generować wysokie wydatki na początku, chociaż mogą być one w późniejszym okresie zrekompensowane poprzez oszczędności na prądzie, które zauważalne będą w dłuższym okresie użytkowania. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości dostępnego światła słonecznego, co oznacza, że w dni pochmurne lub deszczowe może być mniej efektywna. Panele fotowoltaiczne wymagają miejsca do montażu, co może stanowić wyzwanie w przypadku niewielkich działek lub dachów. Instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Zalety i wady fotowoltaiki mogą się różnić w zależności od regionu geograficznego, klimatu, kosztów energii elektrycznej i dostępności programu dofinansowania „Mój Prąd”.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę zakładającą panele fotowoltaiczne?

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej zawsze warto przeprowadzić dokładną analizę i skonsultować się z ekspertami.

Film Ekopracownia OZE

 

Translate »