Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Upamiętniono 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

Print Friendly, PDF & Email

Na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Wydarzenie było połączone z promocją katalogu wystawy poświęconej królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.

Tablicę odsłonili Starosta Wschowski Andrzej Bielawski oraz Generał Związku Piłsudczyków RP – Okręg Królewska Wschowa, Jan Pabierowski. Wydarzenie to nie tylko służyło upamiętnieniu znaczącego momentu w historii Polski i Europy, ale również miało za zadanie podkreślenie związku ziemi wschowskiej z tym historycznym wydarzeniem, co w krótkiej prelekcji podkreślił Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W trakcie wydarzenia Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, podkreślił znaczenie uroczystości dla kultury i historii regionu. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie inicjatyw upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce na ziemi wschowskiej: „To już kolejne dzieło przypominające o polskości tej ziemi. Czasami wydaje się, że poświęcamy wiele uwagi okresom zaborów i po I wojnie światowej, kiedy to ziemia wschowska nie powróciła do granic Rzeczypospolitej. Jednak znacznie mniej czasu poświęcamy okresowi, gdy ta ziemia była integralną częścią pierwszej Rzeczypospolitej. Uważam, że to ważne, aby podkreślać tę historię” – podsumował starosta.

340. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

Zdjęcie 1 z 14

źródło: zw.pl

Translate »