Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

80-ta rocznica Rzezi Wołyńskiej. Starosta Wschowski zaprasza na uroczystość.

Print Friendly, PDF & Email

11 lipca 2023r. obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to 80-ta rocznica Rzezi Wołyńskiej. 

Starosta Wschowski Andrzej Bielawski zaprasza wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza kresowiaków, uczestników oraz potomków tamtych wydarzeń oraz przedstawicieli instytucji rządowych i pozarządowych na uroczystą Mszę Św. na godz. 12:00 do wschowskiej FARY.
Następnie oddamy hołd przy Pomniku “W hołdzie poległym, zamordowanym i wypędzonym z kresów wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1939-1945” (ul. Zielony Rynek).

Pomnik został odsłonięty dnia 11 listopada 2008 roku. Składa się z pięciu płyt pamiątkowych. Na głównej płycie widnieje piękna myśl Zbigniewa Herberta, która brzmi: “Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. Druga tablica dotyczy pierwszego zbiorowego ludobójstwa173 Polaków dnia 9 lutego 1943 roku w Kolonii Parośla dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu. Na pozostałych trzech tablicach znajdują się nazwy miejscowości odnoszących się do wspomnianych wydarzeń w historii naszego kraju. Inicjatorką powstania pomnika była Stanisława Kołodyńska, której mąż Witold był naocznym świadkiem ludobójstwa na Wołyniu. 

 

Translate »