Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Print Friendly, PDF & Email

W Sławie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które zgromadziły liczne grono gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Wydarzenie było doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia służby strażackiej w społeczności lokalnej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w intencji strażaków odprawioną przez ks. kan. Jerzego Ślusarczyka w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Sławie. Następnie zebrani udali się na Stary Rynek, gdzie odbył się uroczysty apel. Gospodarz uroczystości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Wschowie, st. bryg. Krzysztof Piasecki, w imieniu swoim oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP druha Andrzeja Nowickiego serdecznie powitał zgromadzonych gości. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Marek Ast, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola, Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Krystian Kosela, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Wicestarosta Wschowski Waldemar Starosta, samorządowcy z terenu Powiatu Wschowskiego i mieszkańcy.

Obchody Dnia Strażaka były doskonałą okazją do docenienia trudu i poświęcenia, jakie strażacy wkładają w swoją pracę na rzecz społeczeństwa. Podczas uroczystości zostały wręczone liczne wyróżnienia, odznaczenia i awanse. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązową odznakę “Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” mł. kap. Grzegorzowi Przyjemskiemu. Otrzymał on także srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa. Ponadto, asp. sztab. Marek Gruszkowski został wyróżniony przez Komendanta Głównego PSP za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Szczególne wyróżnienie otrzymał druh Wojciech Brzechwa, który podczas służby jako policjant w Sławie uratował mężczyznę, który nagle stracił przytomność na parkingu. Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze uhonorował jego postawę przez wręczenie Krzyża Rycerskiego św. Floriana.

Jednym z wyjątkowych momentów obchodów Dnia Strażaka było zaprezentowanie odrestaurowanej sikawki konnej, która po 130 latach powróciła do miejsca swojego powstania. Sikawka konna jest niezwykłym symbolem historii straży pożarnej i jej wartości kulturowej. Wyprodukowano tylko niewielką ilość tych sikawek, co sprawia, że są one unikatowe. Podczas prezentacji odrestaurowanej sikawki konnej specjalne okolicznościowe statuetki zostały wręczone osobom, które wspierały jej odrestaurowanie. Małgorzata Gośniowska-Kola, Marek Ast, Jan Pabierowski, Grzegorz Maćkowiak oraz st. bryg. Tomasz Sosnowski zostali uhonorowani za swoje wsparcie i zaangażowanie w zachowanie tego cennego historycznego artefaktu.

Wydarzenie odbyło się przy akompaniamencie Orkiestry Maestoso, działającej przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Natomiast po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczestnicy mieli okazję do skosztowania strażackiego poczęstunku, który został zorganizowany na dziedzińcu Pałacu Rechenbergów.

Źródło: zw.pl

Translate »