Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Uczczono Święto 3 Maja

Print Friendly, PDF & Email

Dnia 3 maja obchodzona jest 232. rocznica uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dzień ten jest dla Polaków symbolem wolnej i niepodległej Ojczyzny.

Na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski uczestniczył w uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja na Placu Zamkowym w Warszawie.  Prezydent RP wygłosił przemówienie w trakcie głównych uroczystości podczas których podkreślił: “Konstytucja 3 maja to wielkie dzieło polskiej myśli politycznej, na wskroś nowoczesnej, na skalę wówczas światową. To rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata”.

Uroczystości we Wschowie rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Farnym w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik w hołdzie bohaterom II wojny światowej przy ul. Łaziennej we Wschowie, gdzie złożono wiązanki kwiatów, znicze i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W uroczystości wzięli udział: Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego Małgorzata Gośniowska-Kola, Przewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk, Członek Zarządu Powiatu Wschowskiego Tomasz Urbański, Burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak oraz komendanci służb mundurowych, radni, kierownicy i dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, uczniowie i mieszkańcy gminy. Oprawę przygotowali harcerze z Hufca ZHP Wschowa oraz Związek Strzelecki „Strzelec” pod dowództwem Jana Koniuszko, a uroczystościom przygrywała Orkiestra Dęta Maestoso działająca przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. 

W Sławie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, delegacje samorządowe wraz z uczniami z klasy mundurowej ZSP i harcerzami z 12. Sławskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki oddali hołd tym, którzy podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości wzięli udział: Wicestarosta Wschowski Waldemar Starosta, Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Zastępca Burmistrza Krzysztof Gruszewski.

Obchody święta w Szlichtyngowie rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik pamięci na Rynku, gdzie wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrz Jolantą Wielgus na czele oddali hołd i złożyli okolicznościowe wiązanki. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą zaprezentowali uczniowie i przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach. Program składał się z tańców i pieśni patriotycznych, które wzbudziły wiele emocji wśród widzów.

Foto: slawa.pl, zw.pl, KPRP

Translate »