Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii

Print Friendly, PDF & Email

Zagrożenie ASF nadal aktualne!

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowie z/s Sławie przypomina o bezwzględnym obowiązku zamykania bramy w ogrodzeniach, ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierzyny z terenów leśnych.

Przedostanie się dzików poza ogrodzenie leśne zwiększa ryzyko przenoszenia choroby na bliskie odległości od gospodarstw, co może przynieść negatywne skutki dla całego powiatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres, w którym prowadzone są intensywne prace polowe. Okres żniw bardzo sprzyja rozprzestrzenianiu się ASF. Brak ogrodzeń lub nieodpowiednie zabezpieczenie terenu leśnego może spowodować, że dziki zarażone wirusem ASF przedostaną się na teren uprawny, gdzie często dochodzi do padnięć.

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wschowie z/s w Sławie przypomina również o obowiązku stosowania zasad bioasekuracji, również podczas przemieszczania się ludzi i pojazdów m.in. maszyn rolniczych do i z gospodarstw.

Apelujemy o bezwzględne stosowanie zasad bioasekuracji przez hodowców świń, rolników, myśliwych, leśników oraz wszystkie osoby wykonujące prace polowe, jak również przebywające w lasach, w tym zbierające runo leśne.

Translate »