Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Powiatowy Rzecznik Konsumentów ostrzega przed oszustami

Print Friendly, PDF & Email

Powiatowy Rzecznik Konsumentów we Wschowie ostrzega – olbrzymia fala wyłudzeń na OLX!

Jak działają oszuści?

Atak polega na udawaniu kupującego i wyciągnięciu od sprzedającego numeru karty płatniczej oraz innych danych pod pretekstem otrzymania zapłaty za zakupiony produkt. W szczególe, wygląda to tak:

  1. Wystawiasz coś na OLX.
  2. Odzywa się do Ciebie osoba, która jest zainteresowana Twoim przedmiotem. Może odezwać się na OLX i poprosić Cię o adres e-mail, na który wyśle Ci fałszywą wiadomość podszywającą się pod OLX.
  3. Może też odezwać się do Ciebie na WhatsAppie, bo ma Twój numer telefonu z ogłoszenia na OLX. W rozmowie podeśle Ci linka do fałszywej strony OLX
  4. Niezależnie od formy kontaktu (e-mail, whatsapp), oszust wyśle Ci linka do podrobionej strony i poinformuje, że musisz tam przejść aby zaakceptować odbiór pieniędzy. Najczęściej fałszywa strona będzie udawać OLX ale oszuści podszywają się też pod firmy kurierskie.
  5. Niezależnie od tego, pod kogo podszyje się oszust, na fałszywej stronie najczęściej zostaniesz poproszony o podanie danych karty płatniczej (co od razu umożliwi kradzież pieniędzy z rachunku bankowego podpiętego do karty)
  6. Coraz częściej jednak, ofiary są proszone o dodatkowe dane. W zależności od wariantu ataku, mogą to być dane dostępowe do konta bankowego lub dane osobowe, takie jak np. PESEL i nazwisko panieńskie matki, a potem kod z SMS-a, co pozwala oszustowi podpiąć do rachunku bankowego ofiary aplikację mobilną i wyczyścić przez nią konto do zera.
  7. Warto zwrócić uwagę, że przestępcy w rozmowie z ofiarą uwiarygodniają swój atak, prezentując ofierze na podrobionych stronach informacje dotyczące dokładnie tego produktu, który sprzedaje. Często wysyłają też całkiem nieźle przygotowane plakaty i dokumenty, które udają oficjalne dokumenty OLX i z których wyczytać można, że taka forma płatności za transakcję jest “poprawna i bezpieczna”. Generują też fałszywe potwierdzenia przelewu.

Pamiętajmy! Nie należy podawać numeru karty, gdy ktoś chce nam zapłacić za przedmiot. Do tego wystarczy numer konta, na który mają trafić pieniądze. Podanie danych z karty umożliwia oszustom kradzież pieniędzy.

Oszuści nie próżnują i nie śpią! Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż  przez brak roztropności, myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić pieniądze!

Translate »