Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

25 milionowy kontrakt dla Wschowskiej firmy Dobrowolski

Print Friendly, PDF & Email

W dniu 23 kwietnia 2020 roku Gdynia podpisała umowę z firmą Dobrowolski Sp. z o.o. we Wschowie na dostarczenie 18 fabrycznie nowych pojazdów specjalnych. Wśród nich będą pługo-posypywarko-solarki, zamiatarki oraz polewaczki. Sprzęt ten umożliwi Gdyni samodzielne, ekonomiczne i ekologicznie prowadzanie działań polegających na całorocznym utrzymaniu głównego układu komunikacyjnego. Nowe pojazdy wyjadą na gdyńskie drogi w czwartym kwartale tego roku.

Z uwagi na trwające obostrzenia związane z COVID-19 zawarcie umowy odbyło się drogą internetową. Dzięki komunikatorowi Skype przedstawiciele obu stron dokonali symbolicznego, ale w pełni ważnego, podpisania umowy na zakup sprzętu. W imieniu miasta Gdyni swój podpis złożył Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni. Podpisy, ze strony firmy Dobrowolski Sp. z o.o., złożyli prezes Henryk Siodmok oraz vice – prezes Damian Dobrowolski. Gościem specjalnym dzisiejszego wydarzenia był również Andrzej Bielawski, Starosta Wschowski.

Zainwestowaliśmy prawie 25 milionów w ten strategiczny i innowacyjny model utrzymania dróg. Jednym z jego elementów będzie nowoczesna flota pojazdów komunalnych renomowanej marki Scania. Sprzęt ten pozwoli nam zoptymalizować procesy utrzymaniowe głównych ciągów drogowych. Będziemy niezależnie, elastycznie i przede wszystkim wydajnie wykorzystywać jego możliwości już podczas najbliższego sezonu zimowego 2020/2021. Szacujemy, że w ciągu 2-3 lat funkcjonowania modelu LIZUD zaoszczędzimy nawet 10 mln złotych – podkreśla Marek Łucyk, viceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 – Jako Zarząd i przedstawiciele firmy Dobrowolski wyrażamy zadowolenie z możliwości dostarczenia sprzętu do letniego i zimowego utrzymania dróg w mieście Gdynia. Cieszymy się, że Gdynia, która symbolizuje polski wysiłek przemysłowy jeszcze od czasów międzywojnia, wybiera polskiego producenta na partnera w jej 5-letnim programie odbudowy miejskich zdolności technicznych do utrzymania dróg. Wymagania techniczne i organizacyjne, które postawiła Gdynia są wyzwaniem, jednakże zamierzamy je w pełni zrealizować.  Firma Dobrowolski należy do czołowych producentów zabudów specjalistycznych do utrzymania infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej oraz chemicznej. Jesteśmy również jednym z trzech najważniejszych na świecie producentów w obszarze techniki lotniskowej. Mamy nadzieję na otwartą komunikację i życzliwą współpracę, aby ten projekt znalazł wielu naśladowców wśród polskich gmin – wypowiada się Henryk Siodmok, prezes zarządu Dobrowolski Sp. z o.o.

Starosta Wschowski Andrzej Bielawski podziękował za zaproszenie oraz pogratulował zarządowi Spółki Dobrowolski pozyskanie tak dużego kontraktu. Realizacja kontraktu zagwarantuje miejsca pracy dla mieszkańców powiatu wschowskiego co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w tak trudnym czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 – zaznaczył Pan Starosta.

Trzy etapy dostaw sprzętu
Firma Dobrowolski zadeklarowała, że zakupione pojazdy zostaną dostarczone do Gdyni w trzech transzach, w określonych odstępach czasowych.

Do końca września br. do gdyńskich baz dotrze 10 pojazdów dwuosiowych z zabudową zimową w postaci pługu oraz posypywarki z systemem zwilżania soli oraz 2 pojazdy trzyosiowe z zabudową zimową w postaci pługu oraz posypywarki z systemem zwilżania soli. Już ta pula sprzętu pozwoli skoordynować samodzielne działania w zakresie utrzymania zimowego głównych ciągów komunikacyjnych Gdyni.

Kolejna dostawa zaplanowana jest jeszcze na grudzień br. Obejmie ona 2 pojazdy trzyosiowe z zabudową wymienną zimową/letnią w postaci pługu oraz posypywarki z systemem zwilżania soli oraz 2 pojazdy dwuosiowe z zabudową wymienną zimową/letnią w postaci pługu oraz posypywarki z systemem zwilżania soli.

Do 8 listopada 2021 roku nastąpi realizacja ostatniego etapu dostaw.  Wtedy do gdyńskich baz dojadą 2 pojazdy dwuosiowe z zabudową letnią w postaci zamiatarek, 2 zabudowy w postaci polewaczek przeznaczonych do montażu na pojeździe oraz 2 zabudowy zamiatarek przeznaczonych do montażu na pojeździe dwuosiowym.

Szkolenia pracowników i gwarancje sprzętowe
W ramach podpisanej umowy pracownicy nowego działu LIZUD (Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg) przejdą profesjonalne szkolenia w zakresie: obsługi pojazdów, obsługi technicznej i konserwacji podwozi, nadwozi i pozostałych urządzeń, napraw pojazdów oraz systemu monitorowania. Każdy przeszkolony pracownik otrzyma certyfikat, który będzie uprawniał go do przeprowadzania napraw i konserwacji pojazdów (podwozi i nadwozi) po okresie gwarancyjnym.

– Opracowaliśmy szczegółowy harmonogram wdrożeń modelu LIZUD. Prace projektowe dwóch baz sprzętowych idą pełną parą, równolegle prowadzimy rekrutacje on-line nowych pracowników. Kolejnym ważnym elementem LIZUD-u są oczywiście specjalne pojazdy, które otrzymamy w dogodnych transzach. Dodatkowo będziemy mieć zagwarantowane 5-letnie usługi serwisu eksploatacyjnego, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia ciągłości całorocznego utrzymania dróg – podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Źródło: Dobrowolski Sp. z o.o. we Wschowie

Translate »