Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Realizacja projektu Polsko – Niemieckiej współpracy młodzieży „Stadt, Land, Fluss”

Print Friendly, PDF & Email

W dniach 17 – 20 września uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego po raz kolejny uczestniczyli w polsko – niemieckim spotkaniu w zaprzyjaźnionej szkole w Herrnhut.

Tym razem tematem wiodącym warsztatów były „Państwa, miasta, rzeki”. Podczas zajęć, uczestnicząc w rywalizacji między grupami młodzież poznawała nazwy i położenie najważniejszych krain geograficznych, miast oraz rzek Niemiec i Polski. Zwiedzali Budziszyn poznając jego wielowiekową historię. Dowiedzieli się o burzliwych dziejach miasta, które na przestrzeni wieków było pod panowaniem Niemiec, Polski, Czech, Węgier. Po mieście oprowadzała ich zaprzyjaźniona od kilku lat tłumaczka. Zapoznali się także z językiem serbołużyckim.

Wychowankowie Ośrodka wraz ze swoimi kolegami z Fὄrderschule Herrnhut uczestniczyli w spływie pontonami Nysą Łużycką, która jest rzeką graniczną. Na specjalne życzenie młodzieży niemieckiej wspólnie przygotowano kolację, na której królowały pierogi.

Młodzież żegnała się umawiając się na następne przygody  w 2020 roku, natomiast nauczyciele z obu szkół zaplanowali spotkanie w listopadzie, na którym przygotują projekty dwóch następnych wizyt.

W warsztatach finansowanych przez Polsko – Niemiecko Współpracę Młodzieży uczestniczyło 16 wychowanków SOSW wraz z pięcioma opiekunami.

Źródło: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie

Translate »