Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Jędrzychowicach

Print Friendly, PDF & Email

31 sierpnia 2019 roku odbyło się Powiatowo-Gminne Święto Plonów w miejscowości  Jędrzychowice. Święto rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Jana z Dukli w Jędrzychowicach, którą odprawił ks. Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Lginiu Marcin Muszyński. Mszę koncelebrował Ksiądz Dziekan Dariusz Ludwikowski Proboszcz Parafii pw. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił chór „Lutnia” z Siedlnicy.

Nie zabrakło również korowodu dożynkowego, który przeniósł uroczystość na pobliskie boisko sportowe i teren rekreacyjny wsi Jędrzychowice. Wieńce dożynkowe niesione w korowodzie zostały ustawione przed sceną i podlegały ocenie specjalnie do tego celu powołanej komisji konkursowej.

Po części oficjalnej i wystąpieniach zaproszonych gości nastąpił obrzęd dożynkowy. Program folklorystyczny zapewnił Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca z Krzepielowa oraz chór „Lutnia” z Siedlnicy. Następnie Starosta Wschowski Andrzej Bielawski wraz z burmistrzami Wschowy, Sławy i Szlichtyngowej podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek.

Powiatowo – Gminne Święto Plonów w Jędrzychowicach  było doskonałą okazją do wspólnego świętowania zakończenia żniw – czasu wytężonej pracy. Podczas uroczystości prezentowane, podziwiane i doceniane były owoce pracy rolników.

Uroczystość była również okazją do przyznania medali „Zasłużony dla Rolnictwa” nadany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymało go pięciu mieszkańców Powiatu Wschowskiego: Regina Makowska z Siedlnicy, Ignacy Cichoński ze Sławy, Józef Łuka z Kandlewa, Andrzej Kowalczyk z Dębowej Łęki i Henryk Kuźma ze Sławy.

W programie artystycznym zaprezentowały się talenty wokalne i taneczne:
– Grupa Szopena pod przewodnictwem Grzegorza Styczyńskiego,
– uczniowie szkół i placówek oświatowych z Powiatu Wschowskiego, którzy kształcą się wokalnie w Klubie Piosenki Solo działającym przy CKiR we Wschowie pod opieką pani Elżbiety Machowskiej: Marta Mika, Hanna Kurosz, Hanna Kuzimowicz, Klara Kmieciak,
– pokaz tańca mażoretkowego dzieci z Jędrzychowic, przygotowany specjalnie na dożynki pod kierownictwem pani Agnieszki Wilińskiej,
– uczniowie Szkoły Podstawowej w Jędrzychowicach, przygotowani przez nauczycielki szkoły Ewę Szpatowicz i Monikę Wardecką.

Podczas Dożynek zostały rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Szlichtyngowa, najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Wschowskiego oraz konkurs na najpiękniejszą dożynkową dekorację posesji w sołectwie Jędrzychowice, przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy w Szlichtyngowej wspólnie z sołtysem i Radą Sołecką Jędrzychowic. Uczestnikami konkursu mogli być mieszkańcy posiadający posesje na terenie sołectwa Jędrzychowice po uprzednim dokonaniu zgłoszenia do konkursu. Laureaci trzech najpiękniejszych posesji otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Oczywiście wszystkie sołectwa, które wystawiły swoje wieńce dożynkowe zasługują na wyróżnienie. Osoby zaangażowane w kultywowanie tej tradycji bardzo się napracowały. Komisja szczególnie wyróżniła wieniec z Zamysłowa przyznając mu I miejsce. Wyszanów otrzymał nagrodę za miejsce II, a Konradowo uzyskało na miejsce III. Nagrody w postaci bonów w kwocie 500,00,- zostały ufundowane przez Powiat Wschowski i Gminę Szlichtyngową.

Zwycięski wieniec w konkursie powiatowym weźmie udział w konkursie na XXI Lubuskim Święcie Plonów w miejscowości Krzeszyce w dniu 8 września 2019 roku.

Tort dla mieszkańców Powiatu Wschowskiego ufundowali Przewodniczący Rady Powiatu Wschowskiego Jolanta Denesiuk, Starosta Wschowski Andrzej Bielawski oraz Wicestarosta Wschowski Waldemar Starosta.

W trakcie dożynek odbyła się prezentacja i degustacja produktów regionalnych (sery, pieczywo, miód, pieczarki, pierogi, wędliny, przetwory warzywne i owocowe) oraz prezentacja dobrych praktyk w rolnictwie.

Wykaz wystawców produktów regionalnych:

Produkty regionalne:
1.Sery Kosińscy – sery podpuszczkowe białe oraz sery wędzone z mleka krowiego;
2.Przetwórstwo Mięsne Kamila Kamyszek – wędliny;
3.Piekarnia Wacław Gierczak – pieczywo wypiekane w zabytkowym piecu opalanym drewnem;
4.Gospodarstwo Pasieczne Zbigniew Wach – miody gatunkowe ziemi wschowskiej;
5.Pasieka Stanisław Czyż – miody pszczele;
6.Koło Gospodyń Wiejskich w Radzyniu – kuchnia regionalna;
7.Gospodarstwo Rolne – Agnieszka Woronowska – Rybka – pieczarki marynowane;
8.Karczma pod Koziorożcami Marek buda – przetwory owocowe i garmażeryjne;
9.Zakład Przetwórstwa Spożywczego i Handlu Henryk Kuźma – nabiał;
10.Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Jędrzychowianki” – kuchnia regionalna

Rękodzieło;
11.
Warsztaty Terapii Zajęciowej we Wschowie – prace wykonane przez osoby niepełnosprawne;
12.Janina Rudnicka – ceramika;
13.Alicja i Piotr Wilińscy – haft krzyżykowy;

Promocja obszarów wiejskich, dobre praktyki w rolnictwie:
14.Stowarzyszanie Kraina Lasów i Jezior Lokalna Grupa Działania;
15.Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego;
16.Lubuska Izba Rolnicza Zielona Góra;
17.Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku;

Produkcja zwierzęca i roślinna:
18.Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o.

Degustację produktu regionalnego zapewnili:
– Sery Kosińscy Daria Kosińska,
– Przetwórstwo Mięsne Kamila Kamyszek,
– Piekarnia Gierczak Wacław Gierczak,
– Zakład Przetwórstwa Spożywczego i Handlu Henryk Kuźma.

Atrakcjami towarzyszącymi było malowanie twarzy, urządzenia rekreacyjne dla dzieci, pokaz sprzętu policyjnego, strażackiego, WOPR i RWS.

Gwiazdą wieczoru był zespół ERATOX prezentujący muzykę disco polo. Impreza zakończyła się zabawą taneczną, którą poprowadzi DJ ROBS.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w organizację Powiatowo-Gminnego Święta Plonów w Jędrzychowicach.

Dożynki zostały organizowane w ramach projektu pod nazwą „Powiatowo-Gminne Święto Plonów”, na które Powiat Wschowski otrzymał dofinansowanie w wysokości 16.226,60 złotych ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

logo

Translate »