Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Elektrycy z nowymi kompetencjami po praktyce w Budapeszcie

Print Friendly, PDF & Email

I Zespół Szkół we Wschowie realizuje od 1. listopada 2018 roku projekt zagranicznych staży zawodowych dla uczniów klas technikum: „Dobra profesja otwiera wiele drzwi”. Właśnie zakończył się dwutygodniowy pobyt dwóch nauczycieli oraz siedemnastu uczniów klasy drugiej i trzeciej technikum elektrycznego w zakładach pracy w Budapeszcie. Uczniowie byli podzieleni na cztery grupy i uczęszczali na praktykę w firmach rozmieszczonych w Budapeszcie i poza miastem.

Wyjazd poprzedzony był wieloetapowymi przygotowaniami w formie zajęć z języka obcego branżowego, zajęć kulturowych oraz zajęć indywidualnych i grupowych z pedagogiem i z doradcą zawodowym. Pomimo dobrego przygotowania, niektórzy uczniowie mieli obawy, czy dadzą sobie radę w firmie w obcym kraju. Wiedzieli, że muszą się zmierzyć z barierą językową, korzystaniem ze środków komunikacji publicznej, a także z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi.

Pierwsze spotkania w firmach polegały na poznaniu swoich opiekunów praktyk, zakresu obowiązków oraz zasad bezpieczeństwa podczas pracy. „Zostaliśmy bardzo przyjaźnie przyjęci w miejscach pracy. Każdy z mentorów starał się jak najlepiej wytłumaczyć nam nasze zadania, a w razie potrzeby zawsze byli gotowi pomóc” – opowiadają uczestnicy stażu.

Uczniowie „Staszica” mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w branży elektrycznej poprzez obserwowanie i wykonywanie następujących zadań: oprawianie kabli i przewodów, składanie skrzyń sterowniczych, obróbka miedzi, przygotowanie przewodów do montażu, montowanie rozdzielnic elektrycznych.
Dla każdego z nich pobyt na praktyce zagranicznej to ważne doświadczenie pod wieloma względami. Nabyli nowe kompetencje, poznali sposób i organizację pracy w firmie zagranicznej, przełamali barierę językową oraz uwierzyli we własne możliwości.

Podróż, pobyt i organizacja praktyki była możliwa dzięki środkom z projektu „Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” o nazwie  „Dobra profesja otwiera wiele drzwi” realizowanego przez  I Zespół Szkół we Wschowie,  który jest finansowany ze  środków  Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Źródło: I ZS Wschowa

Translate »