Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

XVI Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego

Print Friendly, PDF & Email

Na przełomie czerwca i lipca br. uczniowie z I LO im. Tomasza Zana we Wschowie wraz z nauczycielem historii Piotrem Sobańskim po raz kolejny uczestniczyli w Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, której organizatorem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Wschowianie wraz z młodzieżą polonijną z Ukrainy, Litwy a także Polski wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat rozbiorów i odzyskania przez Polskę niepodległości połączonych ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego, Sejmu Polskiego a także Kowna i Wilna. Podczas pobytu w Brukseli dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie uhonorował Bogdana Zdrojewskiego medalem wybitym na okoliczność 20-lecia Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy” za wspieranie tego przedsięwzięcia jeszcze jako minister kultury i dziedzictwa narodowego. W stolicy uczestnicy zwiedzili ponadto Muzeum Powstania Warszawskiego i wysłuchali wykładów związanych z tematyką ruchu oporu podczas II wojny światowej i historią „Żołnierzy Wyklętych”.

Wizyta w Brukseli była także okazją do wymiany opinii na temat Unii Europejskiej, w tym kwestii ukraińskiej i perspektyw na przyszłość m.in. możliwości przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Uczestnikom akademii towarzyszył, jak co roku, operator TV Master Głogów – Dariusz Paterek.
Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu gminy miejskiej Głogów, Fundacji Polska Miedź oraz Fundacji Banku Zachodniego WBK.
Tekst: Magdalena Strzałkowska
Zdjęcia: Dariusz Paterek

Translate »