Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

JOBO czyli „Staszic” w Limburgu po raz 11

Print Friendly, PDF & Email

Uczniowie i nauczyciele I Zespołu Szkół we Wschowie spędzili w Limburgu bardzo pracowicie 10 dni na przełomie końca roku szkolnego i początku wakacji.
Głównym zadaniem uczestników wymiany polsko-niemieckiej było dokończenie zaprojektowanej przez młodzież edukacyjnej, dwujęzycznej gry planszowej, która w zabawny sposób przybliża ścieżki kariery zawodowej w Polsce i w Niemczech. Młodzieży towarzyszyli Beata Wasyliszyn i Marek Jarosz ze strony polskiej oraz Sebastian Wendt i Johannes Stern ze strony niemieckiej. W dniach 24 czerwca – 3 lipca grupa „wygenerowała” fantastyczny efekt w postaci gry o nazwie JOBO (można czytać dżobo) i zdołała sama kilka razy w nią zagrać, a także przetestować ją na kolegach i koleżankach z PPC-Schule oraz na przedstawicielach władz miasta i szkoły. Wszyscy doskonale się bawili, a dwie prezentacje gry przyczyniły się do pełnej satysfakcji uczestników wymiany z uzyskanego efektu. W programie były także 4-dniowe warsztaty w Ośrodku Spotkań Międzynarodowych „Haus Am Maiberg” w Heppenheim nt. wymarzonego zawodu oraz zwiedzanie okolicznych miast: Limburga z jego charakterystyczną starówką z budowli szachulcowych, Frankfurtu z jego bankami i Main Tower oraz historycznego Heidelbergu ze średniowieczną starówką, mostem, zamkiem i Drogą Filozofów. Jedną z niezapomnianych atrakcji był spływ rzeką Lahn łodziami typu kanoe, w czasie którego prawie nikt nie wpadł do wody. Wieczory młodzież spędzała wspólnie, m.in. przy grillu u gospodarzy wymiany.
Kolejny etap pracy nad grą to jej prezentacja w „Staszicu” jesienią dla uczniów i dla przedstawicieli władz szkoły, miasta i powiatu wschowskiego. Następnie zostanie ona wyprodukowana w 30 egzemplarzach jako plansze stołowe oraz w trzech egzemplarzach wersji podłogowych i dopiero taki efekt zostanie w listopadzie przesłany do Warszawy do komisji konkursowej Polsko-Niemieckiej Nagrody Młodzieży. Konkurs rozpisuje co trzy lata Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, a w tej edycji „Staszic” i PPC-Schule są jednymi z 10 finalistów. Zwycięzca będzie ogłoszony podczas prezentacji w styczniu 2016 w Warszawie i tam też udadzą się delegacje obu szkół. Warto wspomnieć, że patronami przedsięwzięcia są burmistrzowie obu miast: Martin Richard i Danuta Patalas, a poparcia udzielili nam posłowie Landtagu Joachim Veyhelmann oraz na Sejm RP Marek Ast.
Sponsorami projektu są: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, UMiG Wschowa, Starostwo Powiatowe we Wschowie oraz Rada Rodziców I ZS we Wschowie. Serdecznie dziękujemy!
Dołączamy kilka zdjęć z wyprawy, pośród których jest także widoczny projekt naszej gry JOBO.

Źródło : I Zespół Szkół we Wschowie

 

Translate »