Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Spotkanie z zespołem naukowym z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk z Warszawy- 5.07.2015 r.

Print Friendly, PDF & Email

Już niebawem, bo 5. lipca będziemy mieli zaszczyt gościć we Wschowie zespół naukowy z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk z Warszawy, pod przewodnictwem prof. dr hab. Marka Słonia. Objazd naukowców związany jest z pracami nad Atlasem Historycznym, odtwarzającym sieć osadniczą Polski XVI w. Obecne prace nad tomem o dawnym województwie poznańskim, w tym ziemią wschowską wymagają odwiedzin u nas, a co ciekawe, większą część trasy i historycznych miejsc zespół zwiedza poruszając się na rowerach. Przy okazji wizyty w Muzeum zostaną wygłoszone dwa referaty: „Atlas historyczny Polski XVI w. i rejestry poborowe ziemi wschowskiej” – Michał Słomski oraz „Wschowska księga grodzka (1495 – 1526) na tle współczesnego edytorstwa źródeł historycznych – Marek Słoń. Wykładom towarzyszyć będzie okazjonalna wystawa „Ziemia wschowska w XVI wieku”, gdzie nasi goście zaprezentują swój warsztat pracy, atlasy, podobizny wykorzystanych rękopisów oraz dotychczasowe wyniki badań nad województwem poznańskim w XVI wieku.
Miasto Wschowa i okolice mają tu szczególne znaczenie, bowiem historycy PAN oraz badacze z innych ośrodków opracowywali najstarszą zachowaną część wschowskiej księgi grodzkiej, by zaprezentować ją wkrótce w bardzo nowatorski sposób obejmujący integrację obrazu źródła z bazą danych i mapą. Praca ta jest wpisana w kilka projektów naukowych Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Warto również dodać, że Atlas Historyczny został wytypowany jako jeden z najlepszych polskich projektów na światową wystawę kartograficzną w Rio de Janeiro w sierpniu 2015 roku. Zatem wieści o historii i kulturze naszego miasta i regionu dotrą za ocean.
Organizatorami spotkania są: Muzeum Ziemi Wschowskiej, Archiwum Państwowe w Lesznie i Instytut Historii im. T. Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wschowskiego Centrum Kultury i Rekreacji, które udzieli naszym szanownym gościom noclegu, do Piekarni Gierczak za organizację poczęstunku, jak również do lokalnych przedsiębiorców, którzy pragną pozostać anonimowi.

Źródło: Muzeum Ziemi Wschowskiej

 

Translate »