Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Obóz przysposobienia wojskowego we Wrocławiu

Print Friendly, PDF & Email

Od 16 do 20 czerwca kadeci z kl. I LO (mundurowej) I Zespołu Szkół uczestniczyli w obozie przysposobienia wojskowego. Po raz czwarty kolejny rocznik udał się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Uczelnia ta jest kuźnią oficerskiej kadry dowódczej wszystkich specjalności na potrzeby tego rodzaju wojsk. O prestiżu jakim się cieszy świadczy chociażby ilość chętnych do studiowania w jej murach. Jest ich kilkanaście razy więcej niż miejsc.

5-dniowy pobyt uczniów na poligonie rozpoczął się od urządzenia obozowiska oraz treningu musztry pod okiem instruktorów-podchorążych.

W następnym dniu, na uroczystym rozprowadzeniu, przybyłych z 7 szkół uczniów przywitał rektor-komendant Uczelni płk prof. dr hab. Mariusz Wiatr. Odbyła się defilada z udziałem kompanii honorowej WSOWL oraz pokaz musztry paradnej. Następnie kadeci zwiedzili izbę tradycji oraz uczestniczyli w zajęciach w Ośrodku Sprawności Fizycznej, na basenie, szkolili się na najnowocześniejszych trenażerach strzeleckich i symulatorach wozów bojowych.

Kolejne dni to wytężony wysiłek podczas gry taktycznej, nocnych alarmów, doskonalenia zasad żołnierskiego zachowania się oraz bytowania w warunkach polowych. W zażartej rywalizacji z doskonale przygotowanymi kolegami m.in. z Torunia i Henrykowa nasi uczniowie zajęli IV miejsce.

O ile szok po przyjeździe na poligon wywołał falę lamentów, to przy pożegnaniu z dowódcami drużyn pojawiły się łzy i słowa nadziei powrotu tu za rok.
Młodzież przygotował i opiekował się nią, wraz z J. Chałupką, R. Rzepka (absolwent WSOWZ).

 

Źródło: I Zespół Szkół we Wschowie

 

Translate »