Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Jak smakuje Powiat Wschowski

Print Friendly, PDF & Email

Po raz pierwszy w ramach Winobrania w Zielonej Górze zaprezentował się Powiat Wschowski, który, jako pierwszy, w dniu inauguracji święta miasta i wina, wystawił swoje lokalne produkty i rękodzielnictwo, a także wypromował walory i bogactwo turystyczno-kulturowe poszczególnych gmin: Wschowy, Sławy i Szlichtyngowej. Oficjalne otwarcie imprezy pod hasłem „Lubuskie Smaki” miało miejsce na Placu Powstańców Wielkopolskich w dniu 06 września 2014r. Obecni byli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki oraz prezes Zielonogórskiego Rynku-Rolno Towarowego Jacek Urbański. W imieniu Powiatu Wschowskiego gości przywitała Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wschowskiego Magdalena Strzałkowska – inicjatorka i koordynatorka udziału Powiatu Wschowskiego w Lubuskich smakach, która winobraniowym gościom zadała pytanie: jak smakuje powiat wschowski.

 

Na placu przy Filharmonii powstał kompleks promocyjny. Rozstawiono namioty handlowe, w których wytwórcy z powiatu wschowskiego oferowali m.in. ekologiczne sery, szlachetne wędliny, bogate w walory kulinarne pieczarki, przetwory z owoców leśnych, domowe wypieki, tradycyjne pieczywo, naturalny browar, a także wyroby rękodzielnicze. Z kolei w dużym 200 metrowym namiocie wystawiły się poszczególne gminy składające się na powiat wschowski: UMiG Sława wraz z Pensjonatem Słoneczko stworzyły turystyczny zakątek z leżakami i żaglówką, gdzie odwiedzający poczuli turystyczny klimat Jeziora Sławskiego. Na stoisku Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz UMiG Wschowa słychać było głośne uderzenie podczas bicia monety („tymfa”), a chętni wybrali się w multimedialną podróż przez wielokulturową spuściznę ziemi wschowskiej (kiosk multimedialny). Z kolei UMiG Szlichtyngowej promował walory przyrodnicze swojej okolicy, w tym cykliczny Piknik Country dla miłośników Dzikiego Zachodu, który odbywa się przy ujściu Baryczy do Odry. Natomiast podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej ze Wschowy przedstawili własnoręcznie wykonane rękodzielnictwo. Przeprowadzone zostały konkursy z nagrodami dla odwiedzających, w tym: picie na czas maślanki, konkurs tańca kowbojskiego, konkurs z wiedzy o historii. Swoje stoisko miała również Hodowla Zwierząt Zarodowych z Osowej Sieni oraz sponsor imprezy Bank Spółdzielczy.

Działa również scena, na której z wielkim rozmachem zaprezentowali się artyści z powiatu wschowskiego, których artystyczne dokonania znane są nie tylko na naszym terenie, ale również poza jego granicami. Efektowne show kilkakrotnie zaprezentował zespół Mażoretek „Finezja” ze Wschowy, historyczną inscenizację zaślubin Kazimierza Wielkiego z Jadwigą Żagańską przedstawiło Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum nr 1 we Wschowie, taniec kowbojski zaprezentowali kowboje z Pikniku Country w Wyszanowie na czele z szeryfem stanowym Damianem Mielcarkiem, który zaśpiewał utwory Dżemu. Muzyczną ucztą zaprezentował zespół nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia we Wschowie, a piosenką biesiadną uraczył obecnych Klub Piosenki Turystyczno-Biesiadnej działający przy Stowarzyszeniu Akademia Dorosłego Człowieka w Sławie. Nie zabrakło też smaku adrenaliny i przygody – Wschowski Klub Motorowy zaprezentował motory crossowe i quady wraz z zawodnikami, a członek zarządu klubu Tadeusz Jaromin opowiedział o historii klubu, jego osiągnięciach, a także o wspaniałym torze motocrossowym „Kacze Doły”.

 

Producenci i rzemieślnicy obecni na Lubuskich smakach:

 

– Balcerzak i Spółka Sp. z o.o. (branża wędliniarska)

– PHUP Jędrzejczak Maciej Jędrzejczak (przetwórstwo dziczyzny)

– PPHU NORMIK Norbert Kaczmarek (branża wędliniarska)

– Pieczarkarnia Wojciech Hajduk (zaprezentował sałatkę z pieczarek oraz różne gatunki i rodzaje grzyba oraz pieczarki),

– Gospodarstwo Agroturystyczne „AGATKA” Barbara i Edward Czerwonka (m.in. sery wędzone podpuszczkowe, sery dojrzewające podpuszczkowe),

– browar regionalny „EDI”

– Jedność Spółka z o.o. we Wschowie (producent pellet na snacki i prażynki)

– Piekarnia Gierczak z ciemnym pieczywem do degustacji

– Jerzy Doniec ze Starego Strącza (wyroby z poroża)

– Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych ze Sławy (domowej roboty ciasto oraz chleb okraszony smalcem z ogórkiem oraz biżuteria),

– Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Wschowy (rękodzielnictwo)

– Studio Kreatywności Krystyna Małyniak Nowe Drzewce (dekoratorstwo oraz architektura wnętrz).

 

Sponsor udziału powiatu wschowskiego w winobraniu – Bank Spółdzielczy ze Wschowy.

 

Starosta Powiatu Wschowskiego Marek Boryczka w imieniu całego Zarządu Powiatu Wschowskiego serdecznie dziękuje za wielką hojność i serdeczność wszystkim zaangażowanym artystom, instytucjom, stowarzyszeniom, przedsiębiorcom i osobom, które brały udział podczas Lubuskich Smaków przy tegorocznym Winobraniu w Zielonej Górze.  Z  nadzieją na dalszą współpracę, aby codzienne zaangażowanie służyło jak najlepiej dla rozwoju całego powiatu wschowskiego, choć mały powiat to ogromny potencjał.

Translate »