Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

SPORTOWCY OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W BYDGOSZCZY

Print Friendly, PDF & Email

W dniach 23-26.08.2014r. w Bydgoszczy i Osielsku odbyły się X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Honorowy patronat nad imprezą objęła Pierwsza Dama RP pani Anna Komorowska. Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka” a Ceremonia zamknięcia  na stadionie CWZS “Zawisza” w Bydgoszczy.

Celem Igrzysk było rozpowszechnianie idei Olimpiad Specjalnych w Polsce, podsumowanie efektów szkoleniowych, popularyzacja nowych dyscyplin sportowych wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną trenujących w Stowarzyszeniu oraz wytypowanie reprezentacji na XV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015r.

Podczas Igrzysk rywalizowało 1000 zawodników w 10 dyscyplinach sportowych: gimnastyka, piłka nożna, trójbój siłowy, tenis stołowy i ziemny, kolarstwo, pływanie, bowling, badminton i lekkoatletyka. Ponadto po raz pierwszy odbyły się pokazowe dyscypliny takie jak: judo i golf. Sportowcy wspomagani byli przez 340 trenerów i opiekunów oraz 500 wolontariuszy. Zawodnicy stanęli na starcie, by pokazać, że sportem może cieszyć się każdy, a dążenie do sukcesu i radość ze sportowej rywalizacji nie ma żadnych granic.

W czasie imprezy odbywały się inne działania Olimpiad Sportowych, jak badania profilaktyczne w programie, „ Zdrowi Sportowcy”, czy oferta „Młodzi Sportowcy”. Rywalizacji towarzyszyła akcja “Podziel się kilometrem”, mająca promować i zachęcać Polaków do wspólnego biegania i wspierania niepełnosprawnych.

Województwo lubuskie reprezentowało 53 zawodników, 18 trenerów w 8 dyscyplinach. Zawodnicy zostali zakwalifikowani i wylosowani z zawodów wojewódzkich odbywających się w roku 2013.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie reprezentowało 4 zawodników i 1 trener: Michał Kowalczykowski (kolarstwo), Mateusz Hylak (pływanie), Paweł Ostrowski (tenis stołowy), Wojciech Kaczmarek (la), Grażyna Grys (trener).

Wyniki: Michał Kowalczykowski – III miejsce – 500m, III miejsce – 1000m

              Mateusz Hylak – I miejsce – sztafeta 4×25 m st.dow., V miejsce – 25 m st.dow.

                                         VI miejsce – 50 m st.dow.

              Paweł Ostrowski – II miejsce – debel, III miejsce – gra indywidualna

             Wojciech Kaczmarek – IV miejsce – 800m, IV miejsce – sztafeta 4x100m

Po wysiłku i zmaganiach sportowych dla naszych dzielnych zawodników była przygotowana bogata oferta zajęć w Wiosce Olimpiad Specjalnych. Były to gry i zabawy, konkursy z nagrodami, zajęcia muzyczne, teatralne i plastyczne.

Gratuluję zawodnikom i życzę wytrwałości oraz aby spełniły się ich marzenia o udziale  w następnych Igrzyskach.                                                                                                             

(tekst/foto: Grażyna Grys)

Translate »