Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Znaleziono pocisk rakietowy, ewakuowano mieszkańców kamienicy

Print Friendly, PDF & Email

Informacja o znalezionym ładunku wybuchowym spowodowała ewakuację 20 osób zamieszkujących jedną z kamienic we Wschowie. Szybkie i profesjonalne działanie wszystkich wezwanych służb, spowodowało, że lokatorzy mogli wrócić do swoich mieszkań w ciągu niecałych dwóch godzin.

Wczoraj (tj. 12.08.), około godziny 14:30 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji we Wschowie dotarła informacja od mieszkańca jednej z kamienic o tym, że w swojej piwnicy znalazł ładunek wybuchowy. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili fakt, iż był to pocisk. Natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji lokatorów kamienicy oraz odizolowaniu przechodniów od tego miejsca. Policja wyprowadziła mieszkańców kamienicy, którzy przebywali w tym czasie w swoich mieszkaniach, zabezpieczyli drogę dojazdową i pobliskie budynki. Po półgodzinie na miejscu zdarzenia pojawił się Patrol Saperski z Jednostki Wojskowej nr 3444 w Głogowie oraz pirotechnik z policji. Znaleziony pocisk został zabezpieczony i wywieziony przez przybyłych saperów. Pirotechnik policyjny dokonał lustracji pozostałych pomieszczeń piwnicznych kamienicy nie znajdując niebezpiecznych materiałów.

Policja ustala skąd w piwnicy mieszkańca budynku znalazł się pocisk.

Zaalarmowani całą sytuacją na miejscu zdarzenia obecni byli Wicestarosta Wschowski Zbigniew Semeniuk wraz z Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego – Andrzejem Andrusiakiem.

Wtorkowe zdarzenie, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańcom Wschowy oraz przeprowadzona akcja ratownicza pokazała sprawne i profesjonalne działanie służb biorących udział w akcji. Dzięki szybkiej reakcji i mobilizacji służb mundurowych oraz innych monitorujących stan bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wschowskiego akcja zakończyła się w niespełna dwie godziny. Lokatorzy kamienicy mogli bezpiecznie wrócić do swoich lokali mieszkalnych.

Translate »