Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Już dziesiąta wymiana polsko-niemiecka w Staszicu

Print Friendly, PDF & Email

Nieco skromniejsza liczebnie, bo tylko czwórka uczniów po obu stronach, ale obfitująca w wiele dobrych zdarzeń, rozpoczęła się 10. wymiana ze szkołą handlową PPC w Limburgu. Pierwszy tydzień wypadł we Wschowie w dniach 14-20 czerwca. Nauczyciele niemieccy Sebastian Wendt i Ulrich Stange przyjechali z czwórką uczniów, z których jeden wraz z dwoma innymi kolegami ze swojej szkoły odwiedzi Wschowę na dłużej w lipcu, gdyż firma Dobrowolski zorganizowała tym uczniom dwutygodniową praktykę zawodową. Jest to już także stały element współpracy obu szkół, gdyż z końcem roku szkolnego uczennica Staszica Magda Czajkowska wyjeżdża na taką praktykę do limburskiej firmy farmaceutycznej Mundipharma.

Tymczasem szóstka gości z Limburga wraz z szóstką gospodarzy z organizatorami Beatą Wasyliszyn i Markiem Jaroszem realizowała program pogłębiania przyjaźni. W niedzielę udało się pokazać gościom Wschowę z jej licznymi zabytkami, w poniedziałek uczestnicy spędzili wiele godzin w szkole, gdzie zostali uroczyście powitani przez dyrekcję w osobach Damiana Janowicza i Haliny Bartkowiak, a następnie uczestniczyli w planowych lekcjach i popołudniu w zajęciach sportowych na Orliku.

Wtorek upłynął pod znakiem Unii Europejskiej i rekreacji: przed południem grupa odwiedziła ratusz, gdzie burmistrz Krzysztof Grabka i szef biura promocji Ireneusz Mieżowiec zapoznali uczestników z realizacją inwestycji unijnych na terenie gminy i miasta od roku wstąpienia Polski do Unii. Uczestnicy odwiedzili także bibliotekę miejską i Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz lapidarium i mogli naocznie stwierdzić ogrom inwestycji gminnych i unijnych w tych obiektach.

Po południu młodzież i opiekunowie skorzystali z gościnności ośrodka Wratislavia w Radzyniu oraz z pięknej pogody, spędzając wiele czasu w wodzie i na wodzie oraz zajadając się smacznym grillem.

Środa przyniosła odwiedziny w partnerskim zakładzie Staszica – Dobrowolskim, gdzie uczestnicy zapoznali się z asortymentem produkcji krajowej i eksportowej. Większą część dnia wypełniła wycieczka do Wrocławia, który można było oglądać z wysokości 200 metrów ze słynnej wieży widokowej Sky-Tower.

W czwartek grupa polsko-niemiecka wzięła udział w udanej wycieczce rowerowej do Lginia oraz w podsumowaniu dotychczasowych działań. Rowerów użyczył wschowski Hufiec ZHP, a podsumowanie odbyło się w sali sportowej i było połączone z grami i zabawami.

W piątek o 10 rano grupa niemiecka opuściła Wschowę i po 8 godzinach podróży dotarła do Limburga. Przy rozstaniu nie obyło się bez łez, bo niektórzy w tym krótkim czasie zdążyli się już mocno zaprzyjaźnić.

We wrześniu grupa spotka się ponownie w Limburgu na drugiej części programu 10 wymiany obu szkół.

Przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, ze środków własnych I Zespołu Szkół oraz przez polskich uczestników wymiany.

mj

Translate »