Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Doświadczając efektu białych nocy

Print Friendly, PDF & Email

Pod koniec maja 2014 grupa Comenius z I Zespołu Szkół w składzie: Aneta Wojtyła, Karolina Zięcina, Marta Sitarz, Łukasz Zielnica, Paweł Walkowiak, Paulina Bajończyk, Anna Chojnacka i Monika Toll, wyjechała na mobilność do estońskiego partnera. Spotkanie miało miejsce w Peetri Basic School, w miejscowości Peetri nieopodal Tallina.

 

Dwudniowa podróż busem pozwoliła członkom grupy podziwiać widoki i chłonąć atmosferę krajów nadbałkańskich. Dominującym krajobrazem były lasy i pola oraz małe wiejskie chatki. Wszystko to sprawiało, że droga – choć świetnej jakości i bezpośrednio prowadząca do stolicy – była nużąca i uboga w możliwości postoju.

 

Pobyt w Estonii obfitował w wiele wrażeń. Począwszy od zawarcia nowych znajomości i podniesienia poziomu komunikatywności języka angielskiego, poprzez możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc, w tym wyspy Saaremaa, klifów, młynów  i podziwiania z promu spokojnej części Morza Bałtyckiego oraz zwiedzenia słynnej estońskiej fabryki czekolady Kalev, po warsztaty tańców ludowych, rękodzielnictwa oraz udział w festiwalu kulturowym w Tallinie, a także cofnięcie się w czasie podczas kolacji w wiosce wikingów, gdzie była możliwość przymierzenia strojów i pozowania do zdjęć z bronią.

 

Każdy dzień był przepełniony programem organizatora i pozwalał uczniom na wypróbowanie swoich sił komunikacyjnych. Urzekło nas wyposażenie estońskich placówek oświatowych, czystość i schludność, a także fakt iż słońce bardzo długo utrzymywało się nad horyzontem – o 23 wciąż było szaro. Fakt ten poprzestawiał nasze biologiczne zegary, tak iż po powrocie do Polski większość z nas odsypiała przez cały weekend.

 

Czas w Estonii szybko minął, a kolejne spotkanie w Bułgarii już na początku nowego roku szkolnego …

 

Autor: Monika Toll

Translate »