Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

W ramach projektu GESZKO uczniowie z Herrnhut odwiedzili SOSW

Print Friendly, PDF & Email

Geszko – tak nazywa się projekt, w którym od trzech lat uczestniczy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie. Jego celem jest integracja placówek szkolno-wychowawczych z terenu Niemiec i Polski. Partnerem projektu jest między innymi Karkonoska Państwowa Wyższa Szkoła. Pod koniec kwietnia w ramach GESZKO wschowską placówkę odwiedzili uczniowie z niemieckiej szkoły w Herrnhut

W projekcie biorą udział wyższe szkoły ze strony niemieckiej jak i polskiej – mówi Józef Zaprucki z Karkonoskiej Państwowej Wyższej Szkoły – oraz szkoły podstawowe i średnie z regionu dolnośląskiego oraz lubuskiego. Chcemy dzięki wspólnym działaniom podnieść kompetencje socjalne młodzieży niepełnosprawnej, aby potrafiła po ukończeniu edukacji poradzić sobie na rynku pracy.

Projekt obejmuje trzy podstawowe obszary działania.

Pracujemy w zakresie kompetencji kulturowej – mówi Józef Zaprucki – gdzie młodzież wymienia się informacjami na temat tradycji swoich regionów. Drugą sferą naszego działania są kompetencje kulinarne. Tutaj stawiamy na zdrowe odżywianie. Trzecim obszarem naszej aktywności w ramach projektu GESZKO jest sport. Polega on na tym, że przyzwyczajamy dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu.

W ramach tych działań Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy współpracuje z placówką z Herrnhut.

W tym roku przyświeca nam cytat ,,Cudze rzeczy dobrze wiedzieć jest, własne – obowiązek” – mówi Hanna Romanowicz z SOSW we Wschowie – w związku z tym w trakcie pobytu uczniów z niemieckiej placówki przybliżamy im historię Wschowy oraz jej tradycje. Zaczynamy od gry miejskiej, dzięki której będziemy mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca w naszym mieście.

To jest ostatni rok projektu, zaplanowano również podsumowanie aktywności w ramach GESZKO, które zostanie zorganizowane w Jeleniej Górze, gdzie spotka się ze sobą 12 placówek, które brały udział w projekcie.

(rak/foto: karolina)

 

Translate »