Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Realizacja projektu „The treasure chest and ICT or ICT in reading and writing” z I Zespołu Szkół

Print Friendly, PDF & Email

W dniach od  22 do 28 lutego  2014r. szkolna grupa Comeniusa  zaangażowana w realizację projektu” The treasure chest and ICT or ICT in reading and writing z I Zespołu Szkół  im. St. Staszica we Wschowie udała się na drugie spotkanie w ramach dwuletniej współpracy, tym razem do rumuńskiego Costesti, położonego  w południowej części kraju. W wyjeździe wzięli udział następujący uczniowie: Karolina Zielnica, Aneta Wojtyła, Agnieszka Marciniak, Wiktoria Antkowiak, Paweł Walkowiak i Łukasz Zielnica oraz nauczyciele Ewa Markiewicz, nauczyciel języka angielskiego i Emilia Okienko, nauczyciel języka polskiego.  Oprócz grupy z Polski w Rumunii obecni byli przedstawiciele Estonii, Węgier, Bułgarii, Turcji oraz Łotwy.

W drodze do Rumunii mieliśmy okazję zwiedzić stolicę Węgier, Budapeszt. Miasto przywitało nas iście wiosenną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru brzegiem Dunaju w stronę Parlamentu, który zamknięty jest dla zwiedzających ze względu na prace renowacyjne. Jednakże możliwość zobaczenia go z zewnątrz utwierdziła nas w przekonaniu, iż to chyba jeden z największych i najpiękniejszych gmachów państwowych w Europie. Następnie oglądaliśmy Zamek Królewski ulokowany na Wzgórzu Zamkowym, z którego wieczorem podziwialiśmy przepiękną panoramę całego miasta.

W Rumunii przebywaliśmy trzy dni, w trakcie których uczestnicy rozegrali mecz koszykówki z  młodzieżą z różnych krajów. Już pierwszego dnia odbyły się  warsztaty dla młodzieży, podczas których uczniowie tworzyli kartki walentynkowe oraz ozdoby związane z corocznym Dniem Wiosny w Rumunii. Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół z państw partnerskich omawiali podjęte dotychczas działania oraz plan pracy na następne miesiące. Niezwykłą atrakcją wyjazdu była, zwłaszcza dla chłopców, wizyta w fabryce Dacii. W ogromnych halach mieliśmy okazję zaobserwować proces technologiczny produkcji takich modeli samochodów jak Duster czy Logan. Ponadto udaliśmy się z wizytą do historyczno – etnograficznego muzeum połączonego ze skansenem w Golesti.
Ostatniego dnia pobytu byliśmy z wizytą w lokalnym ratuszu, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez burmistrza miasta. Tego samego dnia zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury, by obejrzeć występ przygotowany przez uczniów, którzy zaprezentowali nam swoje umiejętności wokalne i taneczne. Była to doskonała okazja do zaznajomienia się z tradycyjnymi strojami rumuńskimi oraz pieśniami śpiewanymi podczas świąt.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele otrzymali certyfikaty poświadczające udział w spotkaniu projektu Comenius. Czas spędzony poza granicami kraju było dla nas ciekawym doświadczeniem, mieliśmy bowiem możliwość poznać rumuńską kulturę oraz zawrzeć znajomości z ludźmi z różnych części Europy.

Tekst i zdjęcia I ZS we Wschowie

Translate »