Starostwo Powiatowe we Wschowie
Plac Kosynierów 1c
67-400 Wschowa
tel. 65 540-48-00
e-mail: powiat@wschowa.com.pl

Niedzielne zabawy w muzeum

Print Friendly, PDF & Email

W ostatnią niedzielę stycznia kolejny raz Muzeum Ziemi Wschowskiej wypełniło się gwarem najmłodszych miłośników „Niedzielnych zabaw w Muzeum”. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Na balu u królowej”. Główną bohaterką zabaw była ostatnia królowa Polski – Maria Józefa, która być może odwiedziła Wschowę, towarzysząc swemu mężowi, królowi Augustowi III Sasowi. Portret królowej, będący w zbiorach MZW, uczestnicy zabaw odnaleźli na muzealnej wystawie. Przedstawienie ciekawych losów władczyni uzupełnił opis balów, jakie w epoce saskiej odbywały się na terenie naszego kraju. Oto przykład:

„Zabawa redut była trojaka: taniec, gra w karty i przypatrywanie się jedni drugim; chodząc po pokojach tam i sam, różne maski jedne drugich napastowały w dobry sposób, zatrzymując i zgadując, kto jest pod maską; ten zaś tając osobę swoję, potrząsał głową i mrucząc odmiennym głosem, zapierał się tej osoby, którą go być mniemali; i to była zabawka największa kobiet, gdy nie były w tańcu.” (Jędrzej Kitowicz, Opis obyczajów za panowania Augusta III, t.2).

Natomiast w praktycznej części zabaw dzieci, mając do dyspozycji artykuły papiernicze przekazane na ten cel przez firmę DAX, mogły dać upust swojej energii, wyobraźni i zdolnościom manualnym podczas wykonywania masek karnawałowych.

Tekst i zdjęcia: Muzeum Ziemi Wschowskiej

 

Translate »